Против дипломата Украјине у Црној Гори покренут поступак због мијешања у Црквене послове

Кривични поступак је покренут због провокативних изјава  представника украјинске дипломатске службе у вези посјете Блажењејшег Онуфрија Црној Гори.

Против дипломата Украјине у Црној Гори покренут поступак

Голосевска полицијска управа ГУ НП у Кијеву води преткривичну истрагу о извршењу кривичног дјела од стране представника украјинске амбасаде, предвиђених чланом 161 Кривичног законика за: "Нарушавање равноправности грађана по основу њихове расе, националности  или односа према религији".  О томе свједоче документи, који се налазе на располагању редакцији СПЖ. (прим.прев. Савез Православних новинара.)

Кривични поступак покренут је по  захтјеву народног посланика Верховне Раде Украјине (прим. прев. Украјински парламент) Андреја Деркача, од 3. марта 2020. године.

У документу се наводи да су објаве на званичним дипломатским средствима, сачињене у вријеме посјете Блажењејшег митрополита Кијевског и цијеле Украјине  Онуфрија у фебруару 2020. године, изражене  неприхватљивим тоном и представљају мијешање у послове Цркве.
Изјаве дипломата у којима је предстојатељ УПЦ назван "митрополитом Руске православне цркве који није овлашћен да изражава мишљење православних (прим. прев. православних Украјине)", ниси ништа друго до подстицање вјерске мржње.

"Амбасада  Украјине у Црној Гори, као државни орган умијешала се  у црквене послове и извршила  радње с умишљајем с циљем подстицања на вјерску мржњу и непријатељство, на понижавање националне части и достајнства  или вријеђања осјећаја грађања у вези са њиховим вјерским убјеђењима.  У поступцима службеника украјинске амбасаде у Црној Гори постоје сви елементи кривичног дјела из члана 161 кривичног закона Украјине", истакао је народни посланик у изјави.

Како сазнаје СПЖ, 17. марта су чињенице о кривичним дјелима које су наведене у изјави посланика, а које предвиђа члан 161 став 2 (Нарушавање равноправности грађана по основу њихове расе, националности  или односа према религији,  инвалидитета и других карактеристика) уврштене у Јединствени регистар преткривичних истрага.

У дијелу документа о   "кратком изложењу околности које могу свједочити о извршењу кривичног дјела",  каже се: "Службеници украјинске амбасаде у Црној Гори починили су радње с умушљајем, са циљем подстицања мржње и непријатељства, и вријеђања осјећаја грађања у вези са њиховим вјерским убјеђењима.

Напоменимо, раније је Одјељење за спољне црквене односе Украјинске православне цркве, издало  званично саопштење у вези са провокативним коментарима Амбасаде Украјине у Црној Гори о посјети Блажењејшег митрополита Кијевског и цијеле Украјине Онуфрија тој земљи, у којој је наведено да су дипломате премашиле своја службена  овлашћења, чиме су прекршили  Кривични законик Украјине, па је зато УПЦ  позвала да се одговорни приведу правди. Дио посланика Верховне Раде Украјине затражио је да се повуче  скандалозна изјава амбасаде.

Преузето са: https://spzh.news/ru/news/70711-protiv-diplomatov-v-chernogorii-otkryli-delo-za-vmeshatelystvo-v-dela-cerkvi

Превод са руског: Информативна служба епархије будимљанско - никшићке.