Акатист Пресветој Богородици у Ђурђевим Ступовима

У петак 3. априла 2020. године,  у  манастиру светог великомученика и побједоносца Георгија - Ђурђеви Ступови служено је друго бденије - акатист Пресветој Богородици. Бденије су служили јеромонах Владислав, игуман манастира Блишково, протосинђел Евстатије и јеромонах Пајсије, сабраћа манастира уз молитвено учешће братства манастира.

Акатист Пресветој Богородици у Ђурђевим Ступовима

Овај празник посвећен Пресветој Богородици установљен је у спомен чудеса Пресвете, која је у више наврата спасавала град Константинопољ. Вјерни народ Цариграда  се обраћао Пресветој у опасности од најезде туђинских народа. У тим нападима вјерни су се молили на бденијима на којима нису сједјели, што и значи ријеч акатист.  Овога пута бденије је служено са молбом Богородици да сачува од  корона вируса људе особито страдајуће у Сједињеним Америчким Државама, Шпанији, Италији и по цијелом свијету страдајуће.