Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу четврте седмице Часног поста, 9. априла 2016, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог великомученика Георгија – Добриловина.

У литургијској проповиједи којом се обратио свештенству, монаштву и сабраном народу Преосвећени Епископ је говорио о посту као прилици да стекнемо мноштво врлина од којих је саткан пост, а те врлине, као што су: покајање, молитва, праштање, милосрђе, доброта треба да стичемо стално. Пост нас учи како да живимо и онај ко, према ријечима Владике Јоаникија, стекне духовне користи у току поста знаће ту духовну корист да чува и у току мрсних дана.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

„Овај свети Велики пост је добра прилика да се вратимо Господу, да своје срце, своје мисли, своју савјест преиспитамо, да очистимо своју душу и да се припремимо за што приснији сусрет са Господом, да бисмо се дотакли Њега и Његове љубави. Његова љубав,Његова благодат,Његова милост се увијек изливају на овај свијети само од нас,од наше усрдности, нашег покајања зависи колико ћемо постати причасници Његове љубави.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

Пост је, истовремено, пут да се вратимо сами себи и да се вратимо једни другима. Речено је давно како пост не може да донесе никакве користи ако смо гњевљиви, ако се свађамо, ако лоше мислимо, ако лоше чинимо, него је пост спасоносан и благословен тек када се потрудимо да се измиримо и са собом и са ближњима, да уклонимо мржњу, да уклонимо пакост, да уклонимо подозрења. Зато је покајање тако драгоцјено и зато Црква увијек говори о покајању и о неопходности покајања,јер нас покајање враћа Богу, враћа нас нама самима, а понајвише нас враћа једне другима, обнавља се, на такав начин, наше заједништво, тако да пост, драга браћо и сестре, није само уздржање од мрсне хране“, казао је Његово Преосвештенство.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

Преосвећени Владика је истакао да је уздржање од мрсне хране само спољашња страна поста на шта је, углавном, усредсређен данашњи човјек, који је „загазио у површност“, а лишио се онога што је суштинско и најзначајније.
„Потребна је, наравно, и ова спољашња, али унутрашња страна поста је значајнија, а она је саткана од покајања, од молитве, од праштања, од милосрђа, од доброте и других врлина. То је оно што треба да стекнемо у току поста, то је оно што, заправо, треба да стичемо стално. Пост треба да нас научи како да живимо и ко стекне духовне користи у току поста он ће, оно што је стекао у току поста, знати да чува или ће се трудити да чува и у току мрсних дана“, поучавао је сабране Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије током Литургије у манастиру Добриловина.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

Он је подсјетио да је овај манастир свето и Богом благословено мјесто у којем су се Преподобни оци молили кроз многе прошле вјекове. Ова велика светиња,макар, два вијека била је као кошница пуна монаха, надахњивала је наш народ, чувала га у вјери за вријеме турског ропства.

Епископ Јоаникије служио Литургију у манастиру Добриловина

„Светиња која је блистала али, нажалост, ми смо то, прилично, заборавили као што су и ове фреске пропале, али су се сачували поједини дјелови који нас подсјећају на првобитну љепоту овог храма. Тако смо и ми духовнодоста оштећени, упропашћени, отуђени, али, још је остало понешто да се препозна царска љепота коју смо имали“, рекао је Владика Јоаникије.

Након Литургије обављен је помен мати Јустини, дугогодишњој игуманији манастира Добриловина.