Крстопоклона недјеља у Бијелом Пољу

На трећу недјељу Великог Васкршњег поста – Крстополону, 3. априла 2016, Литургију у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, служио је јереј Никола Скопљак.

Крстопоклона недјеља у Бијелом Пољу

Он је у поуци вјерном народу казао да је то недјеља која је посвећена Часном и Животворном Крсту Господњем, на којем је Он распет, страдао за читав род људски, и три дана послије погребења васкрсао и подарио нам живот вјечни.

Крстопоклона недјеља у Бијелом Пољу

„Крст који смо изнијели синоћ на вечерњој служби и који се износи на сред храма да га цјеливамо, познат је свима нама и читавом свијету. Али смисао Крста је много дубљи од онога што наше очи могу да виде, јер он није само оно што можемо кроз наш вид да свједочимо о његовој сили, већ он има посебан и велики значај зато што је то Крст Христов.

Крстопоклона недјеља у Бијелом Пољу

Свако од нас носи крст око врата или руке, а питање је да ли истински носимо крст и себи, у срцу, души и својим дјелима, да се не постидимо тога крста. Нажалост дошло је вријеме у којем је популарно да човјек буде лопов и ништаван човјек, да се губе вриједности правде и правичности. Многи се данас стиде цркве своје и Христа, а Господ нам кроз Јеванђеље поручује: „Ко се мене постиди у овоме свијету, и ја ћу се њега постидјети пред Оцем мојим Небеским“.
Крст је постојао и прије Христа, али тада је значио подсмјех и осуду и није имао ту Божанску моћ и силу као данас. Свети апостол Павле у својим посланицама каже да је „крст за Јудеје саблазан, за Грке безумље а за нас и оне који вјерују Божанска сила и мудрост“. И данас ћемо видјети у овом свијету има оних којима крст значи безумље и лудост.

Крстопоклона недјеља у Бијелом Пољу

Нека би Господ подарио свакога добра и нека би се у наша срца уселила она данашња пјесма коју смо пјевали на Литургији: „Крсту твоме клањамо се Христе и свето Васкрсење твоје пјевамо и славимо“. Амин Боже дај“, бесједио је о. Никола.