Литургија на Благовијести у манастиру Косијерево

Његово Преосвештенсто Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је 7. марта, на празник Благовијести, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Косијерево у Петровићима код Никшића.

Литургија на Благовијести у манастиру Косијерево

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке и захумско-херцеговачке и приморске.

Током празничног богослужења Преосвећени Епископ је у чин игумана унаприједио јеромонаха Арсенија Самарџића, досадашњег настојатеља косијеревске светиње. Честитајући јеромонаху Арсенију на добијеном унапређењу Владика је казао да је од доласка у манастир Косијерево отац Арсеније, заједно са јеромонахом Јефтимијем, учинио много труда, окупљајући народ и обнављајући ову древну светињу.

Литургија на Благовијести у манастиру Косијерево

"Ова стара светиња, намучена, напаћена, понижавана, премјештана има ту моћ да увијек изнова васкрсава и да увијек изнова сабира свој народ, али тражи добре и достојне пастире. Нека ти Господ да снаге да се у будућем животу, као што си и до сада, а од сада, ако Бог да, још боље, са више снаге, више ревности, потрудиш у овој светињи. И у цивилству си показао своја добра дјела и трудове, знамо то сви, зна народ у Никшићу, у Пиви, свуда гдје си радио, али, сад је оно главно и најважније“.

Литургија на Благовијести у манастиру Косијерево

"Треба се наоружати смирењем, трпљењем, надом, вјером и љубављу, а кад имамо те врлине онда ће и Господ додати Своју силу, благодат, милост и све што започнеш Господ ће благословити и свако добро умножити у твојој души, у овој светој обитељи и у народу који ти је од Бога повјерен“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.

На добијеном унапређењу захвалио је отац Арсеније, истакавши да за њега то представља велики и радосни чин, али и обавезу, јер древна обитељ, каква је манастир Косијерево, захтијева достојног настављача дјела некадашњих честитих и вриједних косијеревских игумана.

Литургија на Благовијести у манастиру Косијерево

"Није лако наслиједити једног Дионисија, који је из пепела подигао и обновио ову светињу или једног Теодосија, који је изникао са ових простора у великог мудраца и у тешким временима робовања окупљао скоро читаву стару Херцеговину као духовни и световни вођа овог народа; да поменем само велике ревнитеље Цркве Божје који мученички завршише, игумана Дамјана, Арсенија, Теофана. На мене остаје да се потрудим, колико могнем, да се ова светиња, пошто је била запуштена, страдала и преношена, бјежала од злотвора и од вода, сад се настанила на овом, доста посном мјесту, да је још унаприједимо, обновимо и уљепшамо како доликује“, рекао је јеромонах Арсеније, игуман манастира Косијерево.

Литургија на Благовијести у манастиру Косијерево

Светој тајни причешћа приступили су бројни вјерници, сабрани у радости празничног богослужења. Њима се архипастирском бесједом обратио Његово Преосвештенство владика Јоаникије, говорећи о празнику Благовјести као предокусу великих и спасоносних догађаја који су се, милошћу Божјом, ради нас и ради нашег спасења, догодили са доласком Господа у овај свијет.

"Овај празник, драга браћо и сестре, је предокус рођења Христовог, односно божићне радости, овај празник је предокус и свих других великих догађаја, а нарочито оних према којима идемо у ове дане Великог поста, велике и свеопште радости Васкрсења Христовог. Доласком Господњим у овај свијет започе велико дјело спасења цијелог рода људског у овом свијету, домостроја Божјег, а почетак свему томе био је догађај благовијести Пресветој дјеви Богородици. Од Благовијести до Божића је тачно девет мјесеци, онолико колико дијете, када се зачне, пребива у мајчиној утроби, па се на Божић родио Господ и Спаситељ наш Исус Христос“.

Литургија на Благовијести у манастиру Косијерево

"Та радост се открила и анђелима на небу и људима на земљи, заједно су прославили и небо и земља ту велику свеопшту и спасоносну радост. А томе је почетак овај данашњи дан, а онда, драга браћо и сестре, велика и чудесна дјела Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа. Оваплоћени Господ Који је примио људску природу и постао као један од нас, Он је полако људима откривао своје божанство, своју божанску силу и своју божанску љубав, а открио је савршеном на Велики петак, кад је самог Себе принио на жртву живу, благоухану Богу, ради нас људи, ради нашег спасења, а још више је заблистала Његова љубав и Његова милост на дан Светог тридневног Васкрсења Његовог свијетлог, великог празника, коме стремимо у ове дане поста“, казао је Његово Преосвештенство.

Молитвено сабрање уљепшао је чин крштења у којем је печат дара Духа Светог примило троје дјеце: Алексеј, Андреј и Страхиња Комненовић, а кум је био свештеник Раденко Копривица, парох бањски.