Молитва Мајци Божијој на темељима старотребјешког храма код Никшића

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је са свештентсвом на празник Успенија Пресвете Богородице, у уторак 28. августа у послијеподневним часовима, Акатист Пресветој Богородици на темељима древног храма у Кличеву код Никшића.

У молитви Мајци Божијој, која је, на овај велики празник Свете Цркве Православне, служена пред знамењем Часног Крста, Преосвећеном Епископу је саслуживало свештенство архијерејског намјесништва никшићког: протојереј-ставрофор Драган Крушић, јереј Велимир Јововић, свештеник Остоја Кнежевић и ђакон Никола Маројевић. Сабраним вјерницима бесједом се обратио Његово Преосвештенство владика Јоаникије, честитајући празник и славу старотребјешког храма, који је био посвећен Успењу Мајке Божије, а који је остао у рушевинама прије три стотине година, усљед турске разуре Требјесе.

Молитва Мајци Божијој на темељима старотребјешког храма код Никшића

“Празник Успенија Пресвете Богородице је велики празник за цијелу Цркву Божију, за сву васељену. То је празник који радује Небо и земљу и сваку побожну душу, јер нас и овај, као и сви други празници Пресвете Богородице, везује за Христа Господа, упућује на прави, истинити пут Божији, а то је пут спасења, пут љубави Божије, пут духовности, мира и нашег заједништва према Царству небеском. Успеније, уснуће, или, буквално речено, смрт Пресвете Богородице показало се као прелазак у нови живот, јер Пресвета Богородица, као ћерка Адамова, као припадница рода људског, прихватила је смрт по нужди људске природе, али као мајка Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа, прешла је у нови живот“.

“Она, која је родила живот, она, која је примила Духа Светог у себе, она, која је смјестила Бога Логоса у своју дјевичанску утробу и подарила Му људску природу, она је та Царица о којој пјева пророк Давид, а односи се управо на овај празник: “Стаде Царица с Твоје десне стране“, то јест престола Божијег, “сва украшена изнутра, хаљина јој златом искићена“. О њеној унутрашњој љепоти пјевају Свети пророк Давид и Свети апостол Јован Богослов, “видећи“ Пресвету Дјеву Боородицу одјевену у сунце, а то сунце јесте вјечно Сунце правде – Господ и Спаситељ наш Исус Христос, Који сија на Небу и даје свјетлост цијелој творевини“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Молитва Мајци Божијој на темељима старотребјешког храма код Никшића

Он је истакао да нас празник Успенија Пресвете Богородице везује за Небо, за Христа Господа, везује нас међусобно. Богу је угодно да се на светим службама сабирамо у храмовима, не само у оним који су појуће светиње него да се сјећамо и порушених, јер, иако су у рушевинама, оне су, према ријечима Владике Јоаникија и даље светиње, света мјеста која имају снагу и моћ да нас окупљају.

Молитва Мајци Божијој на темељима старотребјешког храма код Никшића

“А кад се окупљамо, и на оваквим разрушеним светињама, ми лијечимо њихове ране, лијечимо ране наших предака, јер, кад је год страдао наш народ са њим су страдале и наше светиње, па је и ова разрушена светиња знак и подсјетник колико смо страдали у нашој мукотрпној и бурној историји, како смо своју вјеру скупо плаћали и колико смо крви пролили да би сачували вјеру православну, да би сачували свој образ, језик, културу и своје име. Кад се сабирамо на овом освећеном мјесту, драга браћо и сестре, Бог и Пресвета Богородица, којој је овај храм био посвећен, примиће наше молитве и Божији благослов изливаће се на оне који ово мјесто поштују, а нарочито на оне који се на дан Успенија Пресвете Богородице овдје сабирају на заједничку молитву“.

“Нека молитве Пресвете Богородице буду са свима вама, њено небеско заступништво пред престолом Божијим да буде благословено за све нас. Ово сабрање, које већ постаје традиционално, није ништа друго до обнављање оног древног сабора на празник Успенија Пресвете Богородице и обнављање славе овог светог храма. Надамо се да ће мо се и ми обновити и да ће се кроз ту нашу обнову, ако Бог да, обновити и овај храм на чијим темељима се сабирамо, јер тако се обнављају храмови. Нашу искрену жељу и труд да се обнови ово свето мјесто препознаће Господ, па ће Бог и Пресвета Богородица помоћи, а и ваши преци, који су Богу угодили, подејствоваће са Неба, измолиће својим потомцима од Бога благодати, силе, снаге и крепкости да ову светињу обнове, дај Боже. Нека буде срећан празник, срећна слава овога храма и нека је Света Богородица свима на помоћи“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Часни Крст, пред којим је служен Акатист Пресветој Богородици, постављен је и освештан прошле године на празник Успенија Мајке Божије. Освећење крсног знамења, којег су, поводом тристагодишњице разорења светог храма у Кличеву код Никшића, поставили потомци старих Требјешана и молитвено сабрање на славу древног храма, симболизује скору обнову ове светиње.

Молитва Мајци Божијој на темељима старотребјешког храма код Никшића

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe