Прослављена љетња слава манастира Подмалинско

Свечано и молитвено је било у манастиру Подмалинско на дан спомена на Чудо Светог архангела Михаила у Хони, у уторак 19. септембра 2017.
Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије и уз молитвено учешће бројних вјерника.

Прослављена љетња слава манастира Подмалинско

Храм манастира Подмалинско посвећен је Светом архангелу Михаилу, а благословом надлежног Епископа, установљено је да умјесто јесењег Аранђеловдана дан саборовања буде управо празник Чуда Светог архађела Михаила у Хони.

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Владика Јоаникије, честитајући славу обитељи манастира Подмалинско, у чијојој храмовној слави и молитвеном сабрању заједно са вјерним народом учествују арханђели и анђели Божји.

Прослављена љетња слава манастира Подмалинско

„Кад се Црква Божја сабира на свету службу Божју ту су и Свети арханђели, анђели и остале Небеске силе са нама. Свети арханђели и остале Небеске силе стоје пред Престолом Божјим непрестано и славослове Пресвету и Живоносну Тројицу Оца и Сина и Светог Духа, славе Творца неба и земље, славе оваплоћење Христово, исповједају истину о Богу живоме, о Његовом оваплоћењу од Пресвете Дјеве Богородице, о Сину Божјем, о Његовом страдању, Крсту Његовом, смрти и Његовој побједи над смрћу“.

„Свети анђели који су на небу и који се наслађују свјетлошћу Божјом, правдом, истином Божјом нијесу заузети само небом, него, по вољи Божјој, долазе у овај свијет те помажу нама, подстичу нас и храбре, оснажују, обједињују, оплемењују наша срца да би се у наша срца, оплемењена и очишћена, настанио Бог живи и истинити. И ми људи, као боголика и ангелоподобна бића, такође, смо пријемчиви за Божју благодат и Божју милост. Света очишћена душа, каквих има, понекад, на земљи, способна је да прими живог Бога у своје срце, да Га тамо смјести, да му направи стан за обиталиште“, казао је Његово Преосвештенство.

Прослављена љетња слава манастира Подмалинско

Доказ томе, истакао је Владика, су свети Божји људи као што је Свети Василије Острошки и многи други Свети из рода нашег, Свети мученици, преподобни и Божји праведници који су у вјери живјели, вјером се снажили, храбрили, вјером ишли напријед, побјеђивали искушења у овом свијету.

„Тамо гдје има вјере тамо увијек има радости и живота, али и спремности на жртву. Зато хришћани у овом свијету војују и боре се за спасење своје душе, војују оним најмоћнијим оружјем које је силније од атомског оружја, а то је права, истинита вјера, истина и љубав, правда и милост. То је оружје Божанско и ко војује тим оружјем он побјеђује у овом свијету демонске силе, свака искушења и напасти и што је најважније задобија спасење душе, задобија самог Бога, добија вјечну радост, вјечни мир и вјечни живот“.

Прослављена љетња слава манастира Подмалинско

„Свете арханђеле и анђеле Бог шаље са Неба у овај свијет те нам помажу и храбре нас, дају нам да идемо правим Божјим путем. И данас су, овдје, са нама у овом дивном и величанственом слављу у старој, знаменитој светињи манастиру Подмалинско испод Дурмитора, обновљеној светињи која је вјековима служила Господу и кријепила народ, чувала вјеру православну. У ово последње комунистичко вријеме била је запустјела на дуго деценија и, хвала Богу, обнови се трудом, прилогом и љубављу добрих људи Дурмитораца. Нека их Бог све благослови“, поручио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Током Литургије Преосвећени Епископ је у чин чтеца постригао Милоша Ненезића из Никшића.

Прослављена љетња слава манастира Подмалинско

Освештан је и преломљен славски колач и жито, које је припремио домаћин сабрања Лазар Бијелић са породицом.

Слава манастира Подмалинско, након одслужене Литургије, прослављена је уз трпезу хришћанске љубави.