Бденије у навечерје празника Воздвижења Часног Крста

Уочи празника Воздвижења Часног Крста Господњег, у понедјељак 26. септембра 2016, служено је свечано празнично бденије у манастиру Ђурђеви Ступови.

Бденије у навечерје празника Воздвижења Часног Крста

Бденије је служило свештенство и свештеномонашто Епархије, а присуствовао је и Његово преосвештенство Епископ будимљанск-никшићки Г. Јоаникије.

На крају службе изнијет је Часни Крст на поклоњење вјерном народу.

Срећан и Богом благословен празник Воздвижења Часног Крста Христовог сабранима је архипастирском бесједом пожелио Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Бденије у навечерје празника Воздвижења Часног Крста

"Сјећамо се то чудесног догађаја када је Света царица Јелена нашла Часни и Животворни Крст Христов, који је одмах пројавио Христову чудотворну силу, одмах су људи добили исцјељење и пуноћу вјере приликом цјеливања Крста у моменту када је нађен. Али, драга браћо и сестре, не само тај догађај него све оно што је везано за наше спасење, све је преко Крста и ми пјевамо "Крсту Твоме клањамо се Христе и свето Васкрсење Твоје пјевамо и славимо“.

Бденије у навечерје празника Воздвижења Часног Крста

"Тиме исповиједамо оно што је суштинско у нашој светој вјери православној. Клањамо се страдањима Христовим искупитељним, јер нас је Господ својим Крстом, својом жртвом коју је принио за нас исцијелио, обновио, препородио, искупио, спасио, својим Васкрсењем нам даровао нови живот и побједу над смрћу. То Христово страдање не можемо да разумијемо и не можемо да прихватимо осим у свјетлости Његовог тридневног славног Васкрсења. Зато увијек када се осјењујемо крсним знаком ми исповиједамо Христово страдање искупитељно, спасоносно, животоворно и Његово животворно, преславно Васкрсење“, казао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.