Владика Јоаникије служио у манастиру Добриловина

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на дан када наша Света Црква Православна молитвено слави Светог мученика Созонта и друге са њим,у суботу 20.септембра 2014.године, Свету Архијереску Литургију у манастиру Дибриловина.

Владика Јоаникије служио у манастиру Добриловина

Преосвећеном Владици је саслуживало свештенство Епархије.Данашњем литургијском сабрању у древној немањићкој задужбини присуствовали су вјерници овог краја, који су током светог богослужења приступили Светом причешћу.

Свети мученик Созонт бјеше родом из Ликаоније. Био је пастир. Од малена се држао Божијег закона. У виђењу му се рече да му ваља пострадати за Христа. Тада је било гоњење хришћана под Максимијаном, игемоном киликијским. У Киликији је био идол од злата. Созонт остави овце, оде у град, уђе у незнабожачки храм, одломи руку идолу, разломи је и даде сиромасима. У граду настаде велика узбуна. Да не би ко други пострадао због онога што је он учинио, Созонт оде код игемона, пријави се да је поломио идола и објави се хришћанином. Мучитељи су га најприје тукли, потом га објесили за дрво и стругали гвозденим четкама, а кад је био на издисају, ставили су га у ватру. Предао је душу Господу око 304. године. Мошти су му чудотворне.

Уз Светог мученика Созонта данас, на претпразништво Рођења Пресвете Богородице, молитвено се помињу и Свети апостоли Евод и Онисифор, Свети мученик Евпсихије. Свети Јован, архиепископ Новгородски.