Епархија рашко-призренска најоштрије протествује због депортације са КиМ игумана манастира Девина вода протосинђела Фотија

Протосинђел Фотије, вишегодишњи игуман манастира Девина вода у општини Звечан, данас је 20. октобра, по хитној процедури депортован са Косова и Метохије од стране Косовске полиције без икаквог образложења.

Отац Фотије (световно име Александар Костовски) рођен је 25.8.1981. године у Скопљу. Након завршене музичке академије у Софији (Богуарска) посветио се монашком животу. У Епархији рашко-призренској СПЦ је од 2004. год. До 2009. год. служио је при у манастиру Сопоћани и у Грачаници, где је провео највише времена. Године 2009. именован је за настојатеља манастира Девина вода код Звечана, где је од тада боравио непрекинуто пуних 13. година обављајући своје монашке дужности.

У складу са косовским законима, о. Фотије, као држављанин Северне Македоније који је као и друга свештена лица наше Епархије која немају косовска документа аплицирао послењих пет година сваке године за боравишну дозволу. Редовно је и без икаквих проблема добијао продужења боравишне дозволе, а пре десетак дана успешно је положио и имиграциони тест који организује Министарство унутрашњих послова Косова. За данас 20. октобра имао је заказан термин у Департману за  странце и имиграцију у Приштини, где је требало да добије привремену косовску личну карту са боравишном дозволом за наредних пет година. О. Фотије као и друга црквена лица наше Епархије која аплицирају за косовска документа ову процедуру пролазе уз координацију мониторинг тима ОЕБС-а, чији су представници били присутни у току данашњег догађаја. О. Фотије је стално настањен у манастиру Девина вода, иако пријављену адресу има при Епархији у Призрену, јер му је својевремено саопштено да ”север Косова није у систему” и да не може да аплицира за косовска документа са своје адресе на којој живи.

Када је требало да данас подигне нову дозволу са личном картом речено му је без образложења да је његов захтев одбијен. Штавише, иако је имао одобрено боравиште од раније све до 11.11.2023.  год. речено му је да одмах мора да иде у притвор и да ће бити депортован са Косова, као и да су му све раније апликације и дозволе боравка на Косову поништене и да ће његов даљи боравак на Косову бити нелегалан. У документу који му је достављен цитирани су чланови закона који се односе на ”разлоге националне безбедности” без навођења било какве кривичне или друге одговорности, јер о. Фотије није имао никакве проблеме те врсте.

У крајње непријатној ситуацији притиска о. Фотије је био принуђен да потпише документа која су му предата (текст о одбијању захтева и текст о поништењу права на даљи боравак). Документи су му дати на албанском и после су му преведени. После тога је био претресен са рукама на зиду и саопштено му је да ако жели да избегне притвор, после чега би свакако био без права боравка, може одмах бити депортован без званичног привођења. На молбу Епархије поред представника ОЕБС-а на лице места дошао је и представник ЕУЛЕКС-а, који је фотографисао документе, и покушавао да добије образложење о правим разлозима депортације, али му је као и о. Фотију речено да се ради о ”разлозима националне безбнедности” без икаквих детаља. Након што је практично био принуђен да пристане на депортацију, о. Фотију је привремено одузет пасош Републике С. Македоније и мобилни телефон, а његово возило паркирано испред зграде је детаљно претресено, што је видео и поменути представник ЕУЛЕКС-а. После тога о. Фотије је спроведен уз полицијску пратњу до границе са Северном Македонијом где су му враћени пасош и телефон. Оцу Фотију је онемогућено да оде до свог манастира и узме своје личне ствари и депортован је практично у року од пар сати након што му је саопштено да му се не одобрава даљи боравак на Косову.

Епархија рашко-призренска изражава најоштрији протест поводом овог догађаја без преседана, у коме је дугогодишњи клирик Епархије рашко-призренске, који на Косову борави више од 13. година без икаквог јасног образложења депортован са забраном повратка на Косово у наредних 5 година и са поништењем свих досадашњих дозвола за боравак.

Овде је реч о бруталном, произвољном и вансудском протеривању црквеног лица са Косова, чиме му је онемогућено вршење његове црквене мисије, што је отворени пример кршења људских и верских права, посебно имајући у виду закон о верским слободама на Косову члан 7А.3 у коме се каже да ”неће постојати произвољна забрана за улазак на Косово или боравак на Косову за свештенике, кандидате и свештенство, монахе, монахиње и посетиоце”. Овај део закона се иначе бави одређеним аспектима деловања СПЦ на Косову.

Сличан пример покушаја протеривања једног монаха десио се пре пар година и решен је  успешно интервенцијом Министарства унутрашњих послова Косова.

Епархија рашко-призренска ће о овом случају отвореног прогона на верској и националној основи, уз отворено кршење верских права, обавестити званично ЕУ, ЕУЛЕКС, амбасадоре земаља Квинте, али и међународне организације које се баве заштитом верских и људских права.

Овим бруталним актом косовске институције су без навођења икаквог конкретног разлога онемогућили функционисање једног манастира у коме је о. Фотије служио и практично започеле отворени прогон свештенства и монашта наше Цркве са Косова и Метохије, што је неприхватљиво и вишеструко погоршава међунационалну и међуверску ситуацију на просторима Косова и Метохије.

Епархија рашко-призренска СПЦ

20. октобар 2023.год.