Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

Литургијским сабрањем и благосиљањем славског колача, црква Свете Петке у Расову код Бијелог Поља прославила је, на празник Преподобне мати Параскеве, у четвртак 27. октобра 2016, крсну славу.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

Ријечима архипастирске бесједе сабраном вјерном народу обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, који је, говорећи о данашњем празнику, указао на равноангелни живот Преподобне мати Параскеве, која нам свима може бити примјер да се молимо, да посте постимо, да се за своје гријехе кајемо па ће нас због тих врлина, тих подвига и љубави према Богу Бог и наградити.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

„Прослављамо данас у Расову, драга браћо и сестре, Свету Петку, славу овог светог храма који се гради, ону светитељку која је свој земаљски живот посветила Господу, угледајући се највише на Светог Јована Крститеља, поживјевши равноангелним животом у овом свијету, у посту и молитви. Одлазила је, чак, у Јорданску пустињу, преко ријеке Јордана, тамо гдје се подвизавао Свети Јован Крститељ. Живјела је далеко од овог свијета, непозната овом свијету за вријеме свог земаљског живота, али позната Богу, па је Бог њу пројавио кроз њено благодатно заступништво, кроз премнога чудеса до дана данашњег. Прославио је таквом славом да су јој многи свети храмови подигнути у цијелој васељени“, рекао је Владика будимљанско-никшићки, додајући да се православни народи труде да покажу сродство са Светом Петком, Срби, Грци, и Бугари, православни Румуни код којих су данас њене свете мошти.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

Преподобна мати Параскева – Света Петка прославља се у православној Русији и у свим православним народима.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

„Толиком славом је Бог њу прославио због њеног смирења, јер Бог прославља оне који се смиравају, који знају да се кају, који знају да се Богу моле, искрено и од свег срца свога. Њен живот је поука нама свима како треба да живимо, наравно, нијесмо сви призвани да напустимо овај свијет, да напустимо своје домове, нити своју отаџбину, али сви можемо да се молимо, да посте постимо, да се за своје гријехе кајемо и то значи да ће нас због тих врлина, због тих подвига, због те љубави према Богу Бог и наградити“, поручио је Његово Преосвештенство.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

Љепоти данашњег празника доприноси и дивни, величанствени храм, посвећен Светој Петки, који се подиже у Расову, а који ће украсити само ово мјесто, Бијело Поље и цијелу, Богом благословену, Лимску долину.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

„То је предио светиња и благослов Немањића је на Лимској долини. Обновисмо многе старе храмове, многе нове подигосмо, све благодарећи Богу Који је ставио добру мисао и оснажио руке и срца нашег народа, те подижу и посвећују храмове Богу Живоме. То је добар знак. Надамо се да је то знак за свеукупни напредак нашег народа, да ће преко духовне обнове настати свеукупна обнова нашег народа у Црној Гори и у цијелом српству. Даће Бог“, истакао је Преосвећени Владика.
Он је честитао празник сабраним вјерницима, а крсно име и храмовну славу свечарима и домаћину славе.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

„Нека буде срећна слава овом светом храму, свима вама који данас славите. Многи данас славе, заправо, сви славимо, неки славе Свету Петку као своје крсно име, ми остали долазимо на славу и честитамо. Преко ње призивамо помоћ и милост Божју, јер је Господ њој дао снаге и обдарио је светошћу ради нас, да би она свима нама била благодатна заступница и молитвеница пред престолом Божјим“.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

„Хвала честитим домаћинима Мому Кнежевићу и његовом унуку Василију. Љепота Божја, ђед и унук данас су овдје домаћини, цијело село, цијело мјесто нека буде благословено. Хвала градитељима овог светог храма, велики је број оних који су се укључили у градњу овог светог храма. Храм је подигнут, покривен, освештани су крстови, подигнут иконостас, украшен светим иконама и, хвала Богу, све иде лијепо, са слогом и љубављу“.

„Нека овај видљиви храм буде само видљиви знак наше свете вјере, љепоте која нас одушевљава, сабира и препорађа“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Након славских свечаности у Расову, владика Јоаникије је посјетио Пљевља, упутивши честитке Пљевљацима поводом крсне славе Свете Петке.

Прослављена слава цркве Свете Петке у Расову код Бијелог Поља

Након што је славски колач пререзан, на Тргу патријарха Варнаве приређен је културно умјетнички програм за све присутне. Том приликом наступили су полазници школе фолклора при Културно умјетничком друштву „Пљевља“, као и више пјевачких група, како из Пљеваља, тако и из општина Републике Српске и Републике Србије. Посебно је ипак поздрављена пјевачка група „Потковач“, која је и суорганизатор самог програма.