Свети оци кажу да је боље не славити, него омрсити посну славу

У Недељу 20. по Духовима – Светих Отаца VII васељенског сабора, Литургију у цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу је служио протојереј Дарко Пејић.

Бесједећи сабраном народу отац Дарко се осврнуо на предстојеће празнике и подсјетио вјернике на правила празновања крсних слава.

"Желим да замолим за неколико ствари оне који спремају и славе да на првом мјесту то чине са љубављу. Слава је прво молитва Светитељу нашем, да чува нас, породицу, дом и сроднике наше и све госте и пријатеље. Затим, слава је свијећа, колач и жито, освећено и молитвом омивено."

"Иако живимо у времену јурњаве, било би добро да домаћице умијесе колач, јер то је њихов мали принос Светитељу којег славе. Некада је свака кућа имала пчеле па су домаћини сами спремали свијеће. Данас, тога нема, али би било добро да свијеће купимо у цркви, јер тим епомажем оцркву, али и носимо кући освештану свијећу. Свијећа има своју симболику, браћо и сестре, када се упали, она обасја просторију у којој се налазимо, док њена свјетлост стреми ка небу. Такав треба да је живот човјеков и да његова мисао стреми ка небу“, бесједио је отац Дарко.

Свети оци кажу да је боље не славити, него омрсити посну славу

Он је подсјетио на троструко својство славског жита.
"Првоје у славу Божију, затим у славу Светитеља којег славимо а онда и за покој преминулих предака од којих смо и примили славу. Уврзло се такво мишљење, па неки за Аранђеловдан не спремају жито. Жито се увијек спрема, подједнако је важно као и свијећа и колач“, казао је он и опоменуо вјернике да посебно пазе уколико слава пада у вријеме поста – да је нипошто не мрсе."

"Јер славу не славимо због јела и пића, то је споредно. Свети Оци кажу: "Боље је не славити славу него ако је посна мрситије." Боље рећи – ја данас нећу да славим – него премрсити“, казао је о. Дарко. Некада је, подсјетио је он, на дан славе домаћин са породицом прво долазио у цркву да се Богу помоли и заблагодари, па су тек онда ишли кући и сретали госте."

"Затим, оно што је веома важно браћо и сестре, домаћини који славе и сретају своје госте, треба да буду у миру и слози, да се радују једни другима“, бесједио је отац Дарко и истакао да посебну пажњу у сусрет славе породица треба да посвети молитви са благодарношћу пред иконом свог Светитеља, који нас молитвама заступа пред Господом.