Аранђеловдан у Ђурђевим Ступовима

Празник Светог архангела Михаила молитвено и свечано је прослављен у катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке, Ђурђевим Ступовима, гдје је Свету Архијерејску Литургију служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, коме је овај празник крсна слава.

Арадђеловдан у Ђурђевим Ступовима

Саслуживало је бројно свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке. Сабраним вјерницима празник је архипастирском бесједом честитао Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Арадђеловдан у Ђурђевим Ступовима

Он је подсјетио да Света Црква Божја учи о девет анђелских чинова од којих сваки има свог вођу, а вођа и војсковођа цијеле војске Небеске је Свети арханђел Михаило. О томе свједочи Свето писмо, а нарочито лијепо о томе лијепо пјева велики наш Владика Петар II Петровић Његош у свом надахнутом дјелу "Луча микрокозма“.

Арадђеловдан у Ђурђевим Ступовима

"Свети анђели, осим што непрестано стоје пред престолом Божјим и што непрестано славе, славослове Господа Бога Живог Творца неба и земље, они извршавају вољу Божју и јављају нама људима вољу Божју. Анђели су јавили оно што је било потребно приликом оваплоћења Христовог, прије тога најавили су рођење Светог Јована Крститеља. Анђео Гаврило, други од чиноначалника војске Небеске, донио је благу вијест са Неба Пресветој Дјеви Богородици да ће зачети од Духа Светог и родити Христа Господа, Спаситеља свијета. Анђели Божји су се, такође, појавили у слави небеској, неприступној и неописивој када се родио Господ Исус Христос и прославили Његово рођење. Имамо свједочанстава да су анђели саслуживали Христу током Његове проповједи овдје на земљи као Његове слуге, као они који извршавају вољу Његову и овдје на земљи“, казао је Владика будимљанско-никшићки.

Арадђеловдан у Ђурђевим Ступовима

Међутим, анђели Божји, према ријечима Његовог Преосвештенства, обављају још једну важну службу, јер сваког од нас упућују да творимо вољу Божју. Свако ко је крштен у име Оца и Сина и Светог Духа добио је на светом крштењу анђела чувара да га чува, упућује и просвећује, да га води правим, истинитим и спасоносним путем Божјим.

Арадђеловдан у Ђурђевим Ступовима

"Данашња слава, коју славе многи домови овдје у Васојевићима и много шире, данас, заправо, славе сви хришћани, свако треба да призове свог анђела чувара да му буде на помоћи. Анђели Божји знају вољу Божју, знају тајне Божје и тајне живота људског онолико колико је потребно за наше спасење, они све то знају и могу нам открити, могу нас упутити на прави, истинити пут Божји. Ми који данас прослављамо овај дивни празник треба да призовемо у помоћ војску Небеску Светог архађела Михаила, анђеле и арханђеле да нас науче побожности, вјери, да нас науче да служимо Господу Исусу Христу и Пресветој Тројици, подобно анђелима Божјим. Кроз ту свету службу открива се смисао живота, а смисао живота се испуњава управо у служби Божјој, преко службе Божје постајемо причасници вјечне и непролазне славе Божје, вјечног и непролазног живота Божјег и Царства Његовог непролазног и неразоривог. Та тврђава Божја утврђена је на Небесима, она стоји тврдо и она је, заправо, наша истинска отаџбина“, бесједио је Владика Јоаникије.

Арадђеловдан у Ђурђевим Ступовима

Преосвећени Епископ је прије празничне Литургије у чин ипођaкона рукопроизвео монаха Сава Вукајловића, сабрата манастира Ђурђеви Ступови, а у чин чтеца Рада Марковића, ученика Богословије Светог Петра Цетињског на Цетињу.

Арадђеловдан у Ђурђевим Ступовима

Током молитвеног прослављања празника Сабора Светог архангела Михаила освештани су славски колачи бројних свечара.

Арадђеловдан у Ђурђевим Ступовима

Празнично саборовање у славу Божију и у част Светог архангела Михаила, крсној слави Преосвећеног владике Јоаникија, настављено је за трпезом братске љубави којој је у великом броју присуствовао вјерни народ Епархије, као и званице из јавног и друштвеног живота Црне Горе, међу којима и г.-дин Драгослав Шћекић, предсједник општине Беране.

Арадђеловдан у Ђурђевим Ступовима

Поводом крсне славе Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија освештан је и пререзан славски колач.