Жртва мученика и новомученика српских уписана је у Књигу вјечног живота

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је са свештенством, на празник Светих 40 мученика севастијских – Младенце и Светих новомученика Момишићких, у уторак 22. марта 2016, Литургију Пређеосвећених дарова у манастиру Ђурђеви Ступови.

Жртва мученика и новомученика српских уписана је у Књигу вјечног живота

Владика Јоаникије се сабранима обратио ријечима бесједе, у којој је говорио о новомученицима Момишићким, који су, залагањем Високопреосвећеног Митрополита Амфилохија, прибројани лику Светих, истакавши да се на овај свети дан, заједно са Светих 40 мученика севастијских, подсјећамо и жртве онихновомученика, дјеце побијених на муринском мосту и свих који су војевали за нашу отаџбину у току НАТО агресије на Србију и Црну Гору.

"Ми, драга браћо и сестре, имамо посебан разлог да прослављамо овај свети дан. На овај дан прослављамо и Свете мученике Момишићке – 40 ђака и двојицу свештеника који су, на правди Бога,побијени у Момишићима. У та тешка, тегобна, турска времена није било прилике да се нешто записује, нити да се подижу храмови, нити да се мјеста њихове погибије и сахране нарочито обиљеже, али је народ памтио и тај дан Светих мученика увијек се празновао како се могло“.

Жртва мученика и новомученика српских уписана је у Књигу вјечног живота

"У наше дане, дао је Бог, залагањем Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморског Амфилохија, установљен је овај празник. Они су причисљени лику Светих мученика и новомученика Српских. Свети мученици Момишићки заједно са Светих 40 мученика севастијских. А на овај свети дан можемо помињати и оне новомученике, ону дјецу коју су безбожници побили на муринском мосту, заједно са Милицом Ракић, и вршити помен свима који су за Крст часни и слободу златну војевали за нашу отаџбину у току НАТО агресије на Србију и Црну Гору“, казао је Преосвећени Епископ.

Осврнувши се на жртву припадника војске ондашње државе Србије и Црне Горе, који су погинули приликом НАТО агресије и током напада НАТО пакта заједно са Шиптарима, Владика је нагласио да ће "имена тих последњих српских витезова вјечно живјети, иако им власт Црне Горе никада није подигла достојно спомен-обиљежје“.

Жртва мученика и новомученика српских уписана је у Књигу вјечног живота

"Један честити човјек ми је послао око 50 имена војника родом из Црне Горе, држављана Црне Горе, који су погинули приликом НАТО агресије, приликом тог злог подухвата НАТО пакта заједно са Шиптарима. Наша отаџбина се супроставила, војници регуларне војске тадашње државе су гинули од Спужа до Београда и до крвавог Поља косовског. Нажалост и на срамоту, наше власти никада нијесу сабрале њихова имена, нити су им подигли достојно спомен-обиљежје, али, упркос томе, и упркос злој НАТО пактовској пропаганди по Црној Гори, вршљању од стране разних амбасада и разних плаћеника и од наших несрећних синова, који су се укључили у ту пропаганду, имена ових јунака последњих српских витезова, великих бранитеља наше отаџбине из Црне Горе, а, биће их још, даће Бог, та имена ће живјети“.

"Наш се народ супроставио часно и достојанствено, зато данас,заједно са Светим мученицима, помињемо Милицу Ракић, малог Мирослава Кнежевића и осталу дјецу, пострадалу на муринском мосту, дјеца од девет до 14 година. То, нажалост, наше власти и нато пропагандисти прећуткују, потискују жртве, хтјели би да их избришу из памћења, али ће они сами себе избрисати, а ове жртве, као и Свети мученици Момишићки, они су пред Богом уписани су у Књигу живота и они ће се вјечно помињати“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.