Промоција књиге „Тиска“ пјесника Драгана Хамовића

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, на празник Успења Пресвете Богородице, у петак 28. августа 2015, одржана је промоција књиге поезије „Тиска“ књижевника др Драгана Хамовића.

Домаћин вечери, којој је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, био је проф. др Јован Делић.

Промоција књиге „Тиска“ пјесника Драгана Хамовића

Он је казао да је Драган Хамовић аутор пет збирки пјесама, а књига „Тиска“ је, према Делићевим ријечима, круна његовог досадашњег пјесничког рада. Хамовић је један од поузданијих књижевних критичара, тумача књижевности, историчара и теоретичара књижевности са двјема студијама академског типа које су га квалификовале за магистра, а потом и за доктора књижевних наука.

Промоција књиге „Тиска“ пјесника Драгана Хамовића

„Ова збирка је направљена, како сам пјесник каже, као пребрана поезија и нове пјесме. У питању је потпуно нова књига, без обзира што су у њој налазе и пребране, пјесме из његових претходних књига и по томе он подсјећа на великог пјесника, претходника Ивана В. Лалића. Пјесме у овој књизи је пропратио „понеким записом“, како каже Хамовић. Тих записа има равно 15 и ти записи уопште нису понеки, него су они двоструки, двосмислени, они су с једне стране литература у прози, а с друге стране имају есејистичку димензију, објашњавају поезију о којој пишу и по томе подсјећају на двојицу пјесника из доба авангарде: Милоша Црњанског са његовом „Итаком и коментарима“ и пјесника Милана Дединца са књигом „Од немила до недрага“.

Промоција књиге „Тиска“ пјесника Драгана Хамовића

„Ово је једна необична и драгоцјена књига и мислим да ће бити једна од оних књига које ће обиљежити 2015, те да ће о њој бити још говора. Претпостављам да је неће моћи заобићи људи који се озбиљно баве тумачењем поезије“, рекао је, поред осталог, Делић.

Промоција књиге „Тиска“ пјесника Драгана Хамовића

Др Драган Хамовић, више од двадесет година, води и организује културно-научну манифестацију Жички духовни сабор Преображење у Краљеву, у оквиру које се додјељује награда „Жичка хрисовуља“. Награда се додјељује за пјесничка дјела која у себи спајају традиционалне и савремене токове српског пјесништва. Овом приликом Драган Хамовић је Студијској групи за српски језик и књижевност Филозофског факултета у Никшићу поклонио комплет од 19 зборника који су настали као плод ове реномиране духовне институције.