Литургија у Његњеву

Празник Светог Николаја Српског, 3. маја, прослављен је литургијом и сабором у цркви посвећеној овом великом светитељу у Његњеву код Бијелог Поља.

Литургију је служио протојереј ставрофор Мираш Богавац уз саслужење јереја Дарка Пејића.

У еванђелској бесједи о Недјељи раслабљног и о Светом Николају Србском о. Дарко је подсјетио на чудесно исцјељење раслабљеног болесника који је боловао 38 година, у Силоамској бањи, код Овчијих врата у Јерусалиму.

Литургија у Његњеву

"Раслабљен је онај човјек који буквално не може да се помјери, и чије су руке и ноге и цијело тијело ослабљени. Постојао је у Јерусалиму један извор, бања у коју би једном годишње, или с времена на вријеме Анђео Господњи сишао и заталасао воду. И ко би први ушао у ту воду у тренутку кад се она заталаса оздравио би ма од какве болести боловао. Међутим, овај човјек, будући да је био слабога здравља, није могао да стигне до воде. Јер, док би он дошао до воде, неко други би ушао прије и тако је био осуђен да лежи близу љечилишта а да остаје неизлијечен."

"У овоме, драга браћо и сестре, постоји двоструко значење. Прво, да сваки човјек има слабости, да му је потребна помоћ. Неко је у стању да завапи и да дође до помоћи, други су толико отуђени, изгубили су ослонац, наду, вјеру и не могу никако наћи помоћ. Али и таквима је Господ оставио један начин а то је да сам Бог дође до њих, као што се десило у овом случају. Христос син Божији прилази му и пита га: "Хоћеш ли да оздравиш? А он каже. „Да Господе, немам човјека да ме спусти у бању...“

Литургија у Његњеву

Христос га исцијели и подиже, и рече му да иде али да не гријеши више“, бесједио је отац Дарко.

Отац Дарко је казао да је храм у Његњеву један од најдивнијих посвећен највећем Србину послије Светог Саве, Светом Николају Жичком.

"Кажу Ава Јустин и многи други свети оци да он може да у стане у ранг Јована Лествичника, Романа Слаткопојца, да је његова духовна лира у равни пјесама и стихова Светога Јована Златоустог. Да је његова теологија толико дубока да га пореде са Светим Григоријем Богословом. Гдје год се окренемо и гдје год погледамо, свети владика Николај је као нико разумио српски народ, осјетио то вријеме ратова, великих недаћа и страдања српског народа, великог посрнућа али и великог Васкрснућа нашега народа и свему дао немјерљив печат“, бесједио је о. Дарко додајући да је Свети Николај највећи Србин 20. вијека, који је неправедно прогањан и клеветан.

Литургија у Његњеву

О. Дарко је казао да је свети владика Николај оставио велики број дјела.

"Његови стихови, његове ријечи су толико јаке и упечатљиве, он је толико велики да га је у најтежим тренуцима по српски народ Никола Пашић послао у Енглеску, да се бори за српску част и за српско име, да се поврати достојанство Србиново, јер је цијела Европа била оклеветала српски народ, приказала као злочиначки народ. И он је успио да окрене мњење енглескога народа, да се окрену српском народу и да помогне да се спаси и српска војска и српска држава“, бесједио је отац Дарко.

Литургија у Његњеву

У наставку литургије одржана је литија око храма и пресјечен славски колач.

Послије причешћа вјерника у порти цркве приређена је трпеза љубави за вјернике.