Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

У навечерје празника Воздвижења Часног Крста Господњег, у петак 26. септембра 2014, празнично бдјеније служено је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

Свету службу је служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и свештеномонаштва наше Епархије.

Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

У току празничног бденија Преосвећени Владика је са свештенослужитељима и вјерним народом дочекао Његово Преосвештенство Епископа сердопског и спаског Г. Митрофана из Руске Православне Цркве.

Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

Сабраним вјерницима празник Воздвижења Часног Крста честитао је Владика Јоаникије, а уваженом госту из Русије и његовој пратњи пожелио добродошлицу ријечима архипастирског слова.

Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

"На здравље и на спасење, драга браћо и сестре, велики празник Крстовдан, Воздвижење Часног и Животворног Крста. Ова служба, као што сте видјели, је јединствена, јер само једном у току године имамо ово уздизање Часног Крста, благосиљање на све четири стране свијета док се пјева многократно и дуго "Господи помилуј“. Та служба се врши у спомен јављања Часног Крста пошто га је Света царица Јелена пронашла у Јерусалиму и ископала послије три вијека, а Часни животворни Крст Христов одмах је пројавио своју силу и чудотворну моћ“.

Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

"Иста оваква служба и дан-данас врши се на мјесту гдје је нађен Часни Крст у комплексу Храма Васкрсења Христовог у Јерусалиму. Ми смо овај обичај примили од свете Јерусалимске Цркве, Мајке свих Цркава. Зато смо одлучили да вечерас одслужимо кратко бденије, да се помолимо Богу уочи празника, а сјутра ћемо, ако Бог да, овдје служити саборну Литургију пошто Крстовдан убрајамо у велике празнике, један од 12 великих празника“.

Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

"Имамо, дакле, велику радост због празника, а друга радост је што нам је у госте дошао Преосвећени Епископ Митрофан, Владика сердопски и спаски из братске земље Русије. Он је свој кратак боравак у Црној Гори искористио да нас посјети и веома се радујемо његовој посјети. Он нам је донио своју љубав и своје молитве. Ако Бог да, имаћемо и радост да сјутра овдје, заједно са Владиком Митрофаном, служимо Свету Архијерејску Литургију и са његовим сарадником, јеромонахом Венијамином“.

Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

"Епархија Владике Митрофана, сердопска и спаска је новоформирана Епархија. У том крају Русије су биле велике епархије и откад је дошао Патријарх Кирило динамизује се црквени живот, оснивају се нове епархије, обнављају се храмови, граде нови, хвала Богу, цвјета и напредује Руска Православна Црква и руски народ се уздиже“.

Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

"Добро нам дошао драги Владико, примамо Вас без претјеране официјалности као брата у Христу. Овом приликом желимо да изразимо радост због Вашег доласка и Ваше посјете“, рекао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Епископ сердопски и спаски г. Митрофан дочекан у Саборном храму у Никшићу

Карактеристична богослужбена одлика празника Воздвижења Часног Крста Господњег је чин воздвижења (уздизања) Часнога Крста који се врши на јутрењу, пред крај великог славославља. Владика или свештеник, обучен у комплетне одежде, износи Часни крст из олтара, застаје пред Царским дверима да би, послије отпјеваног тропара и кађења крста, стао са њим на средину храма. На том мјесту Владика подиже крст увис и њиме три пута благосиља источну страну, а затим се, држећи крст на глави, лагано клања све до земље и потом усправља изговарајући молитве. За то вријеме вјерни народ пјева "Господи помилуј" сто пута, тзв. сотницу. Тако исто чини окренувши се потом ка западу, југу, сјеверу и опет истоку. Послије свега слиједи поклоњење Крсту.