Епископ будимљанско-никшићки Методије одликован Орденом Марка Даковића

Уочи празника Светог Василија Острошког, своју крсну славу и светитеља заштитника Нова српска демократија прославила је у Андријевици.

Предсједник Мандић одликовао владику Методија Орденом Марка Даковића

Најприје је Свету Архијерејску Литургију, у цркви Светог архангела Михаила, служио Његово Преосвештенство Епископ Методије, који је, потом, био почасни гост на прослави крсне славе ове странке.

Том приликом, предсједник Нове српске демократије Андрија Мандић, који је и предсједник Скупштине Црне Горе, уручио је Владици Методију повељу и највеће страначко одликовање – орден Марка Даковића за „његову предану борбу за права српског народа у Црној Гори“.

„У Књажевцу, на мјесту које је понос горњих Васојевића и довољно је обићи споменике који се налазе у непосредној близини овог простора па схватити да се ми налазимо на мјесту гдје историја траје и живи. Важно нам је да смо данас славу за нашу странку управо организовали у Андријевици, у Епископији будимљанско-никшићкој. Имамо више разлога за то, један од важних разлога је што највећи орден који има наша странка и који је додијељен до сада само једној личности, нашем великом пјеснику Матији Бећковићу и колективу отпуштених српских професора из Никшића, одлуком наше странке тај Орден ће припасти нашем Владици Г. Методију поносу Српске православне Цркве“, рекао је Андрија Мандић, предсједник НСД.

Додао је да им је као политичкој странци важно да Владика зна да га његов српски народ у Црној Гори воли, поштује и да има снажне темеље у његовом народу и цијелом српству.

Напоменуо је да је Марко Даковић велика историјска личност, којег су покушавали деценијама да забораве, а био је један од првих младих, образованих људи из Црне Горе који се борио за демократију, против тираније и диктатуре.

„То је један од најчеститијих, најчасних и најобразованијих људи које је имала Црна Гора. Био је душа уједињења Црне Горе и Србије 1918. године. Завршио је трагично свој живот као министар у Влади Душана Симовића. Ми смо жељели да отргнемо од заборава тог дивног човјека, не желећи да заборавимо ни ујединитеље из Васојевића, све људе који су се борили за уједињење српског народа“.
„Орден Марка Даковића, наше највеће признање красиће груди нашег вољеног Владике Методија, који је млад владика, а већ дошао дотле да га воле и цијене на свим српским просторима. Свуда, и у Америци, и у Русији, гдје год сам био, нашег Владику Методија људи су препознавали, његову лијепу природу, осмјех, карактер“, рекао је Мандић.

Обратио се потом Епископ Методије, обраћајући се српском роду, страдалном али и побједничком, часном и православном.

„Дан после Дана побједе и безусловне капитулације фашистичке Њемачке, након уласка руских ослободилачких трупа у Берлин, и дан уочи празника Светог Василија Острошког Чудотворца, Светитеља свих Срба не само православних, а чији спомен и ви, не случајно прослављате, састали смо се данас, овдје, у Андријевици, у мјесту имењаку предсједника ваше странке и мог брата Андрије, хришћанском имену које значи и човјек. Дужност човјеку налаже да чува своју кућу, свој народ, своју земљу, језик и вјеру. У временима иза нас свједочили смо и свједочимо да није било лако остати и опстати и бити човјек, а још теже окупити и водити људе у временима злим и опаким, у безљудици и безбратици“.

„Свети Василије је светитељ свих Срба. Никад није и неће напустити човјека и  народ који му се моли, за помоћ обраћа, а у чија срца и намјере прозире. Вјерујем да је љубављу и милошћу Божјом и молитвама Светог Василија кроз сцилу и харидбу претекло ово часно српско племе у вјечитом кораку с Даном побједе и славом свог Светитеља и заштитника, на путу христовом, на путу вјерном и богољубивом. Сретан сам и Богу благодаран што сте сачували и што чувате своје српско име и вјеру. Сретан сам што на том путу истрајавате, што сте мудри и богати младим покољењем које за вама иде и исте вриједности дијели. Сретан сам што сте у мени препознали свога брата и посленика на истом српском и православном послању додјелом овог милог ми ордена. Сретан сам што заједно свједочимо своје часне претке и чувамо њихово наслеђе, вјеру, ријеч и жртву која их је одржала вјековима за далеко неко покољење“, рекао је Преосвећени Епископ.

Срећним га чини, по ријечима Владика, што су наставили да сију ново сјеме и што науморно раде на националном опстанку, јер је то, сматра он, једини пут.

„Слобода се заслужује, нико нам је неће даровати. Српски народ у Црној Гори платио је велику цијену вјековима се опирући колонизаторима и не продајући вјеру за вечеру. Ко не разумије Горски вијенац као трнов вијенац онда нека погледа жртву која је пала за слободу и несаломиви дух предака на Мојковцу, који су знали шта бране, јер „зна Душана родит Српка, зна дојити Обилиће“. Народи нестају онда када њихова елита престане да се поноси сопственом сликом и пожели да постане неко други. Данас у Црној Гори прозападни, колонијални дух слијепо слиједи вриједности западног месије и негира суштину слободарског опредјељења и српске вјере“.

„Дух самопорицања и симулакрум идентитета, трговина у континуитету само што се овај пут тргује тзв. геноцидима. Под теретом остављеног вам у наслеђе, захваљујући најприје заједници коју сте, упркос свему сачували, захваљујући заједничком раду и одговорности коју сте подијелили, жртви коју сте принијели, ви данас свједочите пред Светим Василијем да досљедност и принципијелност доносе резултате на дуге стазе. Нека су вам све борбе и све ране благословене, јер дужност човјеку налаже да непоколебљиво чува своју кућу, своју земљу, свој народ, језик и вјеру“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Методије.

Фото: Facebook