Црквено-народни сабор поводом 165 година од чувене битке на Граховцу

Поводом 165 година од битке на Граховцу, одржано је, на празник Вазнесења Господњег – Спасовдан, у четвртак 25. маја 2023. године, у организацији Епархије будимљанско-никшићке – парохије граховске и Завичајног удружења „Стара Херцеговина“, црквено-народно сабрање.

Црквено-народни сабор на Граховцу

Литургију у цркви Вазнесења Господњег, на Граховцу, служили су свештенослужитељи Епархије будимљанско-никшићке и Митрополије црногорско-приморске. Началствовао је архимандрит Исаија(Крговић), игуман манастира Бијела код Шавника, а саслуживали су му: архимандрит Арсеније(Самарџић), игуман манастира Косијерево, протојереј-ставрофор Петар Крговић, надлежни парох, протојереј Предраг Шћепановић, парох подгорички, протојереј Живан Вукојевић, бијељски парох и јерођакон Андреј (Миљанић).

По одслуженој Литургији и причешћа вјерног народа, освештан је и преломљен славски колач и жито.

У наставку је одржан богат културно-умјетнички програм, који су водиле: Маја Мршуља и Николина  Ковачевић.

Бесједама су се обратили протојереј Предраг Шћепановић и проф. др Александар Стаматовић.

Празнично сабрање је поздравио Марко Ковачевић, предсједник Општине Никшић, док се, у име Општине Билећа, обратио Милош Бошњак.

Добродошлицу учесницима и гостима празничног скупа пожелио је Никола Даковић, предсједник Завичајног удружења „Стара Херцеговина”.

У културно-умјетничком дијелу програма наступили су: група "Пече", уз струне гусала пјевали су Максим Војводић и Лука Ераковић, етно појац Тијана Вучетић, вокални солиста Зоран Џикнић-Џиле. Своје стихове читао је Милорад Тијанић.

У име породице Петровић-Његош поздравно слово одржао је Иван Петровић Његош.

Група „Бањани“ и „Пече“ су, на задовољство присутних, обучени у народној ношњи, традиционалним пјесмама опјевавали Граховац.

Завичајно удружење „Стара Херцеговина“ заблагодарило је за љубав и труд Веселину Вучетић и даривали га иконом Светог цара Лазара.