Критичка мисао у Црној Гори – дани Светог Василија Острошког у Никшићу

У оквиру обиљежавања "Дана Светог Василија Острошког“, у уторак 9. маја 2016, Епархија будимљанско-никшићка и Црквена општина Никшић у сарадњи са Друштвом црногорско-руског пријатељства "Свети Георгије“ организовали су вече посвећено часописима "Свевиђе“ и "Слово“, под називом: Критичка мисао у Црној Гори.

Критичка мисао у Црној Гори – дани Светог Василија Острошког у Никшићу

Присутни су на самом почетку имали прилику да чују уводну ријеч Николе Маројевића, који је са философске стране поставио проблем разумијевања критичке мисли уопште.

Након њега, гостима се обратио и домаћин, књижевник Јанко Јелић.

Критичка мисао у Црној Гори – дани Светог Василија Острошког у Никшићу

"У Црној Гори имамо проблем да критички посматрамо једни друге“, нагласивши велики допринос часописа "Свевиђе“ и "Слово“, и закључивши да су управо ти часописи оно по чему ће будући нараштаји памтити овај град.

Критичка мисао у Црној Гори – дани Светог Василија Острошког у Никшићу

Обазирући се на изузетно лоше стање културе и образовања код нас, као један од круцијалних проблема, Радоје Фемић јенавео недовољну критику универзитетског кадра. Он је као један од већих неодостатака образовног система истакао то што се код нас не разликује ученост од псеудоучености.

Критичка мисао у Црној Гори – дани Светог Василија Острошког у Никшићу

"Права критичка мисао је критиковати себе“, закључио је уредник часописа "Слово“, Веселин Матовић. Највећег кривца за слабо развијену критичку мисао у Црној Гори он види у страначкој свијести, која је доминантна црта партијског човјека, а самим тим укида се мјесто за ваљану критику.

Критичка мисао у Црној Гори – дани Светог Василија Острошког у Никшићу

Вече је затворено обраћањем пјесника Милутина Мићовића, предсједника Књижевног друштва „Његош“, и сталног сарадника оба часописа.

"Открити и посвједочити сопствени почетак, пронаћи се и бити човјек“, задатак је сваког од нас. А праву критику, по његовом мишљењу, представља свестрано и темељно сагледавање ствари.

Критичка мисао у Црној Гори – дани Светог Василија Острошког у Никшићу

Присутни су чули и пјесму "Небеска тапија“ недавно преминулог главног уредника Свевиђа пјесника Влајка Ћулафића, коју је надахнуто прочитао Веселин Матовић.