Промоција документарногфилма "Светитељ походи народ свој“

На програму културно-духовне манифестације "Дани Светог Василија Острошког“, која се одвија у Никшићу, у суботу 7. маја 2016, била је промоција документарног филма "Светитељ походи народ свој“.

Промоција документарногфилма

Пројекцији филма, који је премијерно представљен у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког, присуствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Преосвећеног Епископа Јоаникија, аутора филма протојереја Николу Пејовића, пароха подгоричког и бројну публику, поздравио јеу име Црквене општине Никшић, протојереј Миодраг Тодоровић. Он је казао да у оним временима кад смо се били мало одмакли и отуђили од благодати Божје, Свети Василије Острошки је био тај који је чувао душе наше све док се опет нисмо зажељели тог сусрета и кренули смо да се сретнемо са оним кога волимо, који свједочи Христа.

Промоција документарногфилма

"Та љубав је препознатљива на сваком кораку у читавом српском народу, па и шире.Ријеке људи сливају се у Острошку пештеру, али, чини ми се, да је најинтензивнија та жеља и та љубав овдје у Никшићу. Отац Никола Пејовић, старјешина храма у Момишићима, потрудио се да, с благословом Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија и Владике будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, забиљежи те и такве сусрете и да на филму покаже благодатност сусрета Светитеља Божјег и његовог народа“, рекао је свештеник Тодоровић.

Обратио се, потом, протојереј Никола Пејовић, који је напоменуо да је рад на овом остварењу почео прије мјесец дана на иницијативу Владике будимљанско-никшићког Јоаникија поводом обиљежавања двадесетогодишњице похода Светог Василија у своју Херцеговину и у град Никшић.

Промоција документарногфилма

"Идеја је била да се уради филм који би покушао, не само да подсјети на тај догађај, него и да спознамо колики је дар Божји била та литија и колика је воља Божја и воља Светог Василија била у том тренутку, а са друге стране потреба и вапај народа за светињом, да се дотакне Светитеља Божјег, а кроз њега да се дотакне и Живог Бога“.

"Свети Василије дјела преко три стотине година, дјелао је и кроз овај наш рад и овај наш филм, јер смо за кратко вријеме успјели да снимимо и прикупимо материјал што не бисмо, у неким другим условима, ни за неколико мјесеци. Отежавајућа околност је та што је овај период године најсадржанији са богослужењима наше Цркве тако да је било јако тешко доћи до људи без којих би овај филм био, заиста, сиромашан. Благодарећи Светом Василију Острошком успјели смо да дођемо до доживљаја и импресија нашег Патријарха Г. Иринеја, Митрополита Амфилохија, Преосвећеног Епископа Григорија, наравно, Владике Јоаникија, који нам је, на најсадржанији начин, указао у ком правцу би филм требао да иде и која је његова порука“, казао је о. Никола.

Промоција документарногфилма

Мишљење свих учесника у филму, нагласио је свештеник Пејовић, је да је Свети Василије невидљиво присутан у свом народу, па, иако су његове свете мошти, прије двадесет година, прошле у оној величанственој литији кроз Херцеговину и Никшић, он непрекидно ходи међу својим народом, како је и назван филм "Светитељ походи народ свој“.

Аутор језахвалио људима који су били ангажовани приликом снимања филма између осталих, Весни Девић, некадашњем гл. и одг. уреднику Телевизије Елмаг, камерманима Владимиру Павићевићу и Мирославу Карадаглићу и монтажеру Марку Даниловићу.