Предавањем мр Васиља Јововића завршена манифестација "Дани словенске писмености и културе“

Седмодневна културна манифестација "Дани словенске писмености и културе“, коју је у Никшићу организовало Друштво црногорско-руског пријатељства „Свети Георгије“, завршена је у недјељу 29. маја 2016, пројекцијом филма „Ћирило и Методије,словенски апостоли“ Петра Николаева.

Филму је претходило излагање мр Васиља Јововића, који се осврнуо на дјело Ћирила и Методија и стање у Византији пред Моравску мисију.

Предавањем мр Васиља Јововића завршена манифестација

Мр Васиљ Јововић је, подсјећајући на значајније догађаје из живота Светих Кирила и Методија, напоменуо да је Ћирило, чије је световно име било Константин, рођен у Солуну 826/27, а упокојио се у Риму 869.

"Константин Солунски, Константин Филозоф, византијски научник, мисионар и писац, састављач је словенског писма глагољице и творац првог словенског књижевног језика – старословенског, организатор превођења и преводилац обредних хришћанских књига са грчког на тај нови језик. Са братом Методијем 860. године учествовао је у мисији код Арапа у Малој Азији и код Хазара у јужној Русији, а најзначајнија им је била мисија у словенској великоморавској држави 863. године и, три године касније 866. у Панонској Кнежевини. Одлучан бранилац службе на словенском језику, Ћирило је добио папино признање у Риму. Канонизован је за светитеља и назван "словенским апостолом“, рекао је Јововић.

Предавањем мр Васиља Јововића завршена манифестација

Он је навео да је Методије (Солун, прије 815 - Рим, 885) био словенски просветитељ, управитељ једне словенске области у Македонији. Замонашио се 856. године. Панонско-сремски надбискуп постао је 870. године.

"Водио је активну борбу против њемачког свештенства за одбрану словенске књиге и богослужења због чега је у тамници у Регенсбургу провео двије и по године. Папа Јован VIII ослобађа га и поново потврђује службу на словенском језику 880. године, што истовремено чини и цариградски патријарх Фотије 882. године. Солунска браћа Ћирило и Методије својим радом и преводима ударили су темеље словенске писмености“, истакао је Јововић.

Према његовим ријечима висока византијска култура, највиша свога времена, ималаје велику снагу зрачења. У свом ширењу она је захватала цио Медитеран, на европској, азијској и афричкој страни, продирала је дубоко у унутрашњост европског континента.

Предавањем мр Васиља Јововића завршена манифестација

"Ово ширење, у суштини непрестано, имало је периоде нарочитог узлета, као и периоде извјесног узмицања. Друга половина IX вијека била је у том погледу епоха највећег узлета. То је и доба нарочито интензивне мисионарске дјелатности, најефикаснијег облика византијске културне пенетрације.
Моравска мисија Константина и Методија проширила је византијски вјерски и културни утицај на једну удаљену словенску земљу у центру Европе – Великоморавску кнежевину. Стварна и јединствена величина моравске мисије је у светско-историјским последицама које је дјело Константина и Методија имало ван њених граница. Створивши словенско писмо, омогућивши развитак властите словенске писмености и културе, солунска браћа су својим дјелом отворила нову еру у духовном животу бројних словенских народа. Зато цио културни свијет слави годишњицу дјела просветитеља Словена“, казао је, између остралог, мр Васиљ Јововић.

Предавањем мр Васиља Јововића завршена манифестација

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe