Благослов молитве и радост братског сусрета

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служио је 26. маја 2016. године свету Литургију у манастиру Свете Богородице Тројеручице подно Авале.

Благослов молитве и радост братског сусрета

Митрополиту су саслуживала шесторица свештеника, а појао је народ Божји предвођен настојатељицом манастира монахињом Златом. На почетку богослужења Владика је приступио икони Мајке Тројеручице која је управо пристигла у ову светињу из лавре Хиландара, целивао и заискао њен благослов себи и овој светињи Њој посвећеној приневши молитве да процвета као духовни стожер народу Божјем.

Благослов молитве и радост братског сусрета

Духовно оснажен благословом Мајке Тројеручице Митрополит је посетио важну установу Војске Србије - Војногеографски институт. Дочекан од начелника пуковника доц. др Стевана Радојчића и особља Института, Митрополит им је пренео благослов Мајке Божје и пожелео успеха у одговорном раду. Начелник је, са сарадницима представио историју, структуру и поље рада Војногеографског института, а на успомену на прву посету даровао Митрополиту пар рељефних карти и мапу његовог родног места, Мораче. Владика је узвратио са иконом Мајке Божје и неколико књига.

Благослов молитве и радост братског сусрета

У вечерњим часовима митрополит Амфилохије је са угледним интелектуалцима говорио на представљању књиге "Вратити се Русији“ аутора генерал-потпуковника др Леонида Решетњикова, директора Руског института за стратешка истраживања у Москви.

Благослов молитве и радост братског сусрета

Митрополит тобољски и тјуменски г. Димитрије Капаљин, који је такође учествовао у представљању ове знамените књиге, уручио је високо одликовање Епархије тобољске и тјуменске, медаљу Светитеља Јована Митрополита тобољског I степена, митрополиту Амфилохију „за велики допринос у развијању руско-српских црквених веза“.

Благослов молитве и радост братског сусрета

Овој свечаности уз многобројне представнике дипломатског кора и интелектуалаца присуствовали су Преосвећена господа архијереји: Јоаникије будимљанско-никшићки, Јован славонски и Иларион тимочки.

Благослов молитве и радост братског сусрета

Др Леонид Решетњиков је у знак захвалности и поштовања српским архијерејима предао реплику спомен медаље руско-српског војног савезништва у Првом светском рату.

Преузето са www.spc.rs