Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

Уочи празника Светог Василија Острошког Чудотворца, храмовне славе Саборног храма у Никшићу у сриједу 11. маја 2016, служено је свечано бденије са петохљебницом.

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

Бденије у Саборној цркви Светог Василија Острошког Чудотворца служили су Његово Високопреосвештенство Митрополит тернопољски и кременецки Г. Сергије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Г. Јоаникије уз саслужење бројног свештенства и монаштва.

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

Молитвеном сабрању уочи празника Светог Василија Острошког, небеског покровитеља града Никшића и крсне славе Саборног храма, присуствовали су бројни вјерници.

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

Наступајући празник сабранима је честитао Преосвећени Епископ Г. Јоаникије, поздрављајући уваженог госта из Украјинске православне Цркве Московског патријархата, који је својим доласком увеличао прослављање празника Светог Василија Острошког Чудотворца.

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

"Имамо традицију да празник Светог Василија Острошког прослављамо и на тај начин што примамо госте са разних страна, јер Свети Василије Острошки својом благодаћу, својом светошћу, чудотворством привлачи све православне народе, чак и све вјерујуће људе. Сви приступају његовом светом ћивоту и код њега налазе милост и исцјељење својих душевних и тјелесних слабости."

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

"Ми се радујемо свим драгим гостима, а посебно се радујемо браћи Русима и Украјинцима, нарочито архијерејима који нам доносе благослове великих светиња освећене руске земље. Високопреосвећени владика Сергије долази нам из Украјине и доноси нам благослов велике Кијево-печерске лавре, велике Почајевске лавре у којој је дуго година службовао и гдје се налази његова Епархија, гдје је тешко бити архијереј, гдје архијереји, свештеници и вјерујући народ трпе велика искушења, али Бог васкрсли Христос даје силу да носе крст свој, да свједоче вјеру православну и да утврђују свој народ и не само свој народ и своју паству, него својом вјером и својим примјером утврђују и нас када нам долазе у госте, када се заједно са нама овдје Богу моле“, казао је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

Он је, овом приликом, Високопреосвећеног Митрополита Сергија одликовао медаљом Светог Георгија првог степена, највећим одликовањем наше Епископије,за очување јединства Цркве, за унапређење и утврђивање братских веза међу словенским православним народима.

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

У спомен његове посјете и љубави коју јепоказао према нашем народу, као и у спомен богослужења и празника Светог Василија Отрошког, Владика је Митрополиту Сергију уручио на дар икону Светог Василија Острошког, крст и панагију са жељом да се моли за нас и сјећа нас се у својим светим молитвама.

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

"Овом приликом, желимо, Ваше Високопреосвештенство, да Вам додијелимо највеће одликовање наше Епископије које смо установили поводом јубилеја нашег престоног манастира. Ово наше одликовање уручујемо Вам јер знамо за Ваш велики подвиг за очување јединства Цркве Божје у тако нам блиској и братској Украјини. Да Вас Господ и Свети великомученик и побједоносац Георгије увијек кријепе,да будете чврсти у вјери и да руководите Вашом паством“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

На указаној братској љубави захвалио је Његово Високопреосвештенство Митрополит тернопољски и кременецки Г. Сергије.

"Ваше Преосвештенство, драги у Христу брате Владико Јоаникије, срдачно Вам благодарим за Вашу доброту и Вашу љубав што сте нас позвали овдје да будемо заједно са вама у даним свијетлог празника Васкрсења Христовог и данима када славимо великог угодника Божјег Светитеља Василија Острошког Чудотворца, да се захвалимо за велику радост и могућност да се помолимо и служимо код његових светих моштију."

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

"Оно што сједињује нас, наследнике древне Русије, руски народ и ваш словенски народ, који живи у овим високим горама Црне Горе, јесте вјера православна. Оно што је наша највећа радост је то што ми пребивамо у љубави Божјој и то нам даје могућност да будемо једно и заједно, то осјећамо од првих корака које смо учинили овдје на вашој земљи. И у овим нашим савременим условима живота ми се трудимо и чувамо јединство велике Русије, а самим тим чувамо јединство у вјери и љубави овдје са вама, који живите на овим просторима и никаква сила овог свијета, без обзира колико изгледала јака и моћна, неће нарушити то јединство уколико оно буде прожето љубављу Божјом."

Свечано бденије служено у никшићком Саборном храму

"Преносим вам најбоље жеље, благослове и поздраве Предстојатеља наше Цркве Патријарха московског и све Русије Кирила и Митрополита кијевског и цијеле Украјине Онуфрија, великих светиња и наших светиња западне Украјине, Почајевске лавре. Као знак наше љубави поклањамо вам ову сликану икону почајевске Пресвете Богородице, копију оне иконе која нас тамо чува и штити. Нека би дао Бог да она буде на благослов вама, да вас штити и благосиља у вјекове вјекова“, рекао је Митрополит Сергије.