Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у Седму недјељу по Пасхи, на Недјељу Светих Отаца I Васељенског сабора, 12. јуна 2016, Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Владици је саслуживало свештенство архијерејског намјесништва никшићког и монаштво Епархије, уз молитвено учешће вјерног народа.

Ријечима архипастирске бесједе сабране је поучавао Преосвећени Епископ Јоаникије. Он је казао да је Господ, по Његовом вазнесењу на небо, а вазнесење је и Његово прослављење,узнио људску природу и учинио је учесницом оне вјечне и непролазне славе. То изражавају ријечи које говоримо у Символу вјере „сједе са десне стране Оца“, казао је Владика и додао:

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

"Он као Син Божји, као Бог истинити, живи, као Творац неба и земље, Он је као Логос Божји увијек са десне стране Бога и Оца. Али, ово што читамо у Символу вјере управо се односи на Његову људску природу. Он је њу узнио до те славе, до те части да сједи са десне стране Бога и Оца. То је сликовити казано да је са десне стране, то је, дакле, удостојена људска природа највеће славе. Оно што је најважније да је Господ све нас на земљи сјединио, прије свега, са собом, све нас који у Њега вјерујемо, од нас начинио своју Цркву, неразориви дом славе своје, од нас хришћана, овакви какви јесмо, Он је начинио своју Цркву, повезао је са небом, и небо и земља ликују у томе свејединству око Христа Господа, у Христу Господу“.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Преосвећени Епископ је, осврћући се на најављени велики и свети Сабор Православне Цркве на Криту чије одржавање изазива недоумице, казао да је неопходно знати да је Господ Исус Христос глава своје Цркве и да, захваљујући ослањању на Господа, на Свето Јеванђеље и благодатни утицај Светог Духа, лађа Цркве Божје мирно плови царским путем, упркос разним вјетровима и искушењима.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

"Ми, данас, нарочито, треба да кажемо, када прослављамо Свете Оце I Васељенског сабора, а посебно, пошто се припремамо, наша Црква и све Цркве Православне за свети, велики Сабор. Знамо да има неких недоумица око свега тога, али је једно важно да знамо - Господ Исус Христос је глава своје Цркве и Он је био глава Светим никејским Оцима I Васељенског сабора и оне одлуке које су тада донијели, а тада је формулисан Символ вјере, не баш потпуно у цјелини, али оне главне ствари, 325. године."

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

"Све те одлуке донесене су благодаћу Божјом, дејством Духа Светог. Премудрост Божја надахнула је Свете Оце који су били, исто као и ми, људи од крви и меса, али служитељи Божји, који су се ослонили на Господа Исуса Христа, на свето Јеванђеље. Само на основу светог Јеванђеља, на основу благодатног утицаја Светог Духа и на основу своје љубави према Цркви изложили су истине свете православне вјере“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Владика је поручио да хришћани, сви заједно, и они који служе светом олтару, и они који стоје у храму и узносе своје молитве, треба, прије свега, да се моле Богу да Божја благодат просвијетли сву Цркву Божју, а нарочито патријархе, архијереје.

Свети апостол Павле увијек се обраћао хришћанима, тражећи од њих молитве, па и ми треба да се молимо једни за друге, а нарочито за своје свештенослужитеље, оне који примили највећу одговорност да чувају светињу Цркве Божје.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

"Треба да се молимо Богу, то најбоље знамо ми који учествујемо на светим Саборима, драга браћо и сестре, знамо колико има искушења у вријеме сваког Сабора, разни вјетрови дувају, разни облаци се подижу, ударају валови, али лађа Цркве Божјеплови мирно царским путем зато што њом крмани Господ, не ми људи. Ми смо Његови сарадници, ми смо саслужитељи Христу Господу у дјелу нашег спасења, а Он је то дјело, већ, извршио само и нас уводи у то свето дјело“, закључио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.