Недјеља у Бијелом Пољу

У цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, Литургију на празник Светог Исакија Далматског у недјељу12. јуна 2016, служио је јереј Никола Скопљак. У еванђељској поуци отац Никола је пожелио срећан и спасоносан данашњи празник – Недјељу Светих Отаца Првог Васељенског сабора.

Недјеља у Бијелом Пољу

"И заиста је данас радостан дан и велики дан када смо сви овдје заједно помолили Васкрслом Господу за све православне хришћане и за читав православни и род српски. Јер управо данас празнујемо недјељу Светих Отаца, оних Отаца који су бранили вјеру православну, која је оно чиме човјек треба да се дичи. То је она вјера коју је сам Господ Исус Христос донио на ову земљу и предао својим светим Апостолима, ученицима и цркви својој а они предали нама. Видјећемо кроз историју Хришћанства да је управо православна вјера била та која је чувала читав хришћански род од муке од страдања. Она је држала човјека у животу и била звијезда водиља ка животу вјечноме и ономе животу који је био пун страдања кроз читаву историју цркве. Многи су покушавали и дан-данас покушавају да сруше вјеру православну, да сруше цркву Христову а видјећемо да су свети Оци кроз васељенске саборе бранили лик Христов. Бранили су га својом проповиједи, својим писањем јер свака јерес и сваки раскол који је покушао да погрешно учи и погрешно да вјеру, он би на тај начин кварио лик Христов и лик Богочовјека, а свети Оци су у били ти који су бранили и штитили да Христов лик остане непокварен."

Недјеља у Бијелом Пољу

"Видјећемо када је наш народ на овим просторима просвећен у времена светих Ћирила и Методија, и да га је кроз читаву историју пратило страдање, али опет је вјера та била која је чувала сваког човјека."

Недјеља у Бијелом Пољу

"И ми се надамо да ће нас та вјера и нас сачувати и убудуће, јер то је она вјера којом је живио свети цар Лазар Косовски, свети Николај Жички и преподобни отац наш Јустин Ћелијски. Управо то је та вјера којом сваки човјек треба да живи да би задобио вијенац славе, и живот вјечни, онај живот због кога смо овдје данас на овој земљи. Јер тада би се испуниле ријечи Христове “Оно што не желиш да други чине теби, немој ни ти да чиниш другима“. И заиста је тако, ако не желимо да нас критукују, да нас бију, убијају и оговарају, немојмо ни ми то да чинимо драга браћо и сестре ни ближњима својима. Сви волимо да се причају лијепе ствари, да се говоре врлине, па тако и ми говоримо врлину и тражимо врлину један другоме, јер то је у ствари пут Христов да носимо бремена један другога. И ко до краја издржи тај ће се и спасти, јер све што не иде уз вјеру Христову и што није за вјеру Христову оно удаљује човјека од Бога, од цркве своје и самим тим иде у таму, одлази у велику пропаст и није Хришћанин. Зато се окренимо вјери својој православној."

Недјеља у Бијелом Пољу

"Многи су моћници покушали да униште вјеру кроз историју а дан-данас тим моћницима, и тим јересима и расколима нема ни трага, а вјера је Христова и црква Христова и види свјетлост дана, и ево преко двије хиљаде година је на земљи, и увијек ће пут Хришћанина бити трновит, јер је самим животом Христос показао какав пут да буде Хришћанинов. И данас у овом свијету има много мржње према вјери православној, многи људи покушавају да човјека склоне од добра, да га склоне од цркве и вјере Христове. А склањају га зато што је то добро јер овај свијет у злу лежи, али ни једно зло не може да влада и ми треба да управо кроз вјеру Христову, пост, молитву, свето покајање и свету тајну причешћа, живимо са Богом, да Он пребива у нама и ми у Њему, молитвама Светих Отаца, који су бранили вјеру православну и свих Светих“, бесједио је о. Никола.