Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, служио је са свештенством и свештеномонаштвом Епархије, на дан када наша Света Српска православна црква празнује Светог апостола Јерму и Светог мученика Ермија, 13. јуна 2016, Свету заупокојену литургију и четрдесетодневни помен уснулом слуги Божјем Влајку Ћулафићу, у манастиру Ђурђеви Ступови.

Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

Члановима породице Ћулафић, родбини, пријатељима и поштоваоцима, сабраним у четрдесетодневном поменна гробу Влајка Ћулафића, ријечима бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије. Он је казао да је овај честити, врли човјек и заслужни хришћанин починак и мирнашао у сјени Ђурђевих Ступова, светиње којој је служио, у крилу своје свете Мајке Цркве, у Царству вјечном и непролазном.

Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

"Окупила нас је данас топлина гроба нашег пријатеља Влајка Ћулафића, сабрала нас је овдје,прије свега,његова породица, најужа и шира, његови пријатељи, кумови, свештеници, познаници и сви који су данас могли да дођу, а ова топлина која нас грије од гроба Влајка Ћулафића је оно што је неуништиво. Смрт дође по своје, по наше земно, трулежно тијело, али душу и оно што је душа чинила у славу Божју, душа једног честитог хришћанина, смрт не може да надвлада него таква душа је увијек јача од смрти, душа која је принијела себе на жртву Богу, а Влајко Ћулафић, човјек великог образовања, великих талената, изванредне писмености, умне проницљивости, духовне ведрине, он је, заправо, себе жртвовао зато што је остао вјеран својој Цркви и својој отаџбини, свом српском језику и српском имену, српском језику и ћириличном писму."

Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

"Он је свега себе принио за највеће вриједности, међу тим вриједностима, свакако је и пријатељство, јер је имао ширину душе и то је оно што се претворило у топлину његовог гроба, његовог спомена и његовог дома“, рекао је у надгробној бесједи Владика Јоаникије.

Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

Окупљенима у молитвеном сабрању обратио се потом Вучић Поповић, који је подсјетио да је Влајко Видов Ћулафић, иначе, дипломирани професор књижевности, новинар, књижевник, предсједник Црквене општине Беране и свестрани интелектуалац,био једно од најистакнутијих имена са подручја Берана, Андријевице и Васојевића.

Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

"Његово Преосвештенство владика Јоаникије служио је јутрос у манастиру Ђурђеви Ступови запокојену Литургију за покој душе Влајка Ћулафића, а ми, ево, овдје над његовим гробом, чинимо четрдесетодневни помен. Све што смо радили, за ових четрдесет дана, радили смо с љубављу, поштовањем и болом за нашим Влајком. О овом свом четрдесетом дану размишљао је Влајко. Годину дана након што му је откривен карцином и, двије године прије смрти,своја размишљања о животу и смртиисказао јеу збирци "Кад свијетом промијеним“, исказао је своју скромност, смиреност, хришћанску мудрост и мисаоност у трагању за том вјечно постављеном објективношћу на путу до васкрсења."

Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

"Размишљам колико је, док је писао ове стихове, био строг према себи, према свом животу, кроз које је моралне принципе и морални суд пропустио својих 60 година живота. Ми Влајкови пријатељи, а његовим пријатељима сматрам све оне који су сједињени са породицом Ћулафић у болу за Влајком, цијенећи 60 година његовог живота, цијенећи његов рад и стваралаштво, молимо се Свевишњем да нам допусти да, као људи који смо га познавали толике године, будемо свједоци о томе каква је била душа Влајка Ћулафића. И ево свједочимо, Влајкова душа била је велика и топла, она је у њему рођењем остављена као најљепши дио душе његовог народа. Не заборављамо, он ју је и себе самог назад враћао свом народу, уграђујући је поново у потку душе народа као најљепши конац."

Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

"Ми његову душу осјећамо, она нас је и данас окупила овдје над његовим гробом, она је уткана у сваком од нас његових пријатеља, она је дотакла сваког доброг човјека који је имао прилику да се сретне са Влајком Ћулафићем и сваком од њих тај тренутак је остао у најљепшим успоменама“, казао је Вучић Поповић.

Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

Влајко Ћулафић је био дугогодишњи главни уредник епархијског часописа "Свевиђе“, предсједник Црквене општине Беране и предсједник Одбора за изградњу храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама.

Четрдесетодневни помен Влајку Ћулафићу

Вјечнаја памјат драгом Влајку Ћулафићу.