Света литургија у Бијелом Пољу

У трећој недјељи по Духовима, 10. јула 2016, на празник Светог Сампсона Странопримца, у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу Литургију је служио јереј Никола Скопљак.

У слову поуке о. Никола јеказао да је од свих живих створења и бића које је Господ дао на ову земљу човјек Хришћанин најсавршеније биће којем је највише дато али ће се највише и тражити пред лицем Божјим.

Света литургија у Бијелом Пољу

"Бог је човјеку, иако су се људи удаљили од Бога, дао природу и разум. Природу као књигу да се води по њој за свој разум и да се управља и живи по њој. Онај човјек који је поред те природе спознао и Божји закон и који је испуњен благодаћу Божјом назива се истинским Хришћанином. И он ће као такав дати одговор за себе и своје ближње, какав је био и шта је радио и да ли као истински Хришћанин имао чист ум и разум. А засигурно човјек Хришћанин којем се открио Бог и који је осјетио Божју благодат, он кроз то откриће Божје прожима и природу и разум и дато му је да зна јер има чист ум а данашња јеванђелска прича нам управо говори о томе кроз просту причу коју је Господ навео. Кроз причу са којом сесвакодневно сусрећемо, али некако више опредијељени за земаљске и материјалне ствари. И тада не спознајемо свакидашња открића Божја. Каже Господ у данашњем Јеванђељу :“Свјетилник је тијелу око. Ако дакле око твоје буде здраво, све ће тијело твоје свјетло бити. Ако ли око твоје кварно буде, све ће тијело твоје тамно бити”.

Света литургија у Бијелом Пољу

"Ову реченицу разумије свако лице на земљи, јер човјек како је лишен материјалног вида, јасно је да не може да види ништа на себи и око себе, нити било каква богатства природе на земљи. А ово је Господ изговорио да би нам открио једну истину: “Ако је, дакле, свјетлост што је у теби тама, колика је тек тама!” Не каже на теби него у теби, и одмах ове ријечи се преносе на унутрашњост човјека мислећи на ум и душу човјекову, јер око је слика ума а тијело душе."

Света литургија у Бијелом Пољу

"Јер човјек ако има чист разум и ум, ако размишља чисто, ако се у њега уселила Божја благодат она ће као прозор души својој дати велику благодат и та душа ће моћи да схвати и види Бога. Али колико год човјек чисто размишљао он као словесно биће има додира са гријехом, самим тим је нечист. Али ако је разум чист, човјек ће да бира да ли ће да иде правим путем, а онда ако се ум његов одвоји од Бога, ако се опредијели тамним стварима његова душа ће осјетити таму, тај прозор ће се зазидати и душа неће моћи да види свјетлост овога дана, свјетлост живота који је сам Господ Исус Христос. И онда ће да се стисне у човјековом тијелу, и тада ће да шаље глави сигнале велике нервозе, великог немира и нећемо моћи да објаснимо наша осјећања, јер смо предати земаљским стварима. И као што рече данашња јеванђелска прича једина свјетлост свијету јесте Господ Исус и црква Божја, она коју је Господ зазидао и како је рекао „ни врата пакла не неће зазидати“. Овдје треба да налазимо спас, свјетлост, живот и истину која је сам Господ Исус Христос. Све мимо тога је кварно и није добро и води у пропаст и у дубоку таму. Зато нека нам ове ријечи поуке свима буду на здравље и спасење, јер ево нас у данима поста када се припремамо за велики празник Светих апостола Петра и Павла. И треба да очистимо своју душу у разум а то је могуће само кроз пост, молитву покајање и круну тога – причешће“, бесједио је о. Никола.