Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу 9. јула 2016, на празник Светог преподобног Давида солунског и иконе Пресвете Богородице Тихвинске, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Саслуживало је више свештеника и свештеномонаха наше Епархије: протојереј-ставрофор Драган Крушић, архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, протојереји Василије Брборић и Миодраг Тодоровић, јереј Остоја Кнежевић,старјешина никшићког Саборног храма, јеромонах Јефтимије Шкулетић, игуман Пивског манастира, ђакони др Никола Маројевић, Константин Дојић, јерођакон Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Архипастирским словом, вјерном народу сабраном у овом светом храму, обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије који је говорио о Пресветој Дјеви Богородици, узвишенијој од херувима и славнијој неупоредиво од серафима и свих небеских сила зато што је постала мајком Господа Исуса Христа Спаситеља свијета.Њене мајчинске молитве заступају цио свијет и многе чудотворне иконе на разним мјестима, у разним временима, пројављују благодат Пресвете Богородице по цијелом свијету.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

"Чудесна, света тајна оваплоћења Христовог је истовремено и тајна Пресвете Богородице, њене улоге у домостроју спасења цијелог свијета и њене улоге у Цркви кроз сва времена."

Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

"Пресвета Богородица као узвишенија од херувима и славнија неупоредиво од серафима и од свих небеских сила зато што је она постала мајком Господа Исуса Христа Спаситеља свијета вјечног Логоса Божјег, Она је зато прослављана од небеских сила и од свих светих, и од нас на земљи који се Богу молимо. Постоји ту, драга браћо и сестре, једна дубока истина -када прослављамо Господа Исуса Христа, оваплоћеног Бога онда прослављамо и Његову Пресвету Мајку. Када прослављамо Пресвету Дјеву Богородицу онда, истински, прослављамо оваплоћење Христово и сав домострој који је Господ устројавао ради спасења овог свијета“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Он је нагласио да дубоко поштовање које Црква Православна има према Пресветој Дјеви Богородици није засновано на митовима, нити некој лажној духовности, него на провјереној православној духовности.То поштовање је, према Владикиним ријечима, потпуно утемељено на светом Јеванђељу, на искуству вјере православне кроз вјекове до дана данашњег и оно нас упућује на то да увијек када славимо Бога треба призивати и Његове свете, а прије свих да призивамо Пресвету Дјеву Богородицу.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

"Њезине мајчинске молитве заступају цио свијет и многе чудотворне иконе на различите начине, на разним мјестима, у разним временима пројављују благодат Пресвете Богородице по цијелом свијету. Најпозназнатије су оне Светогорске чудотворне иконе. Сви велики манастири на Светој гори имају, макар, по једну чудотворну икону Пресвете Богородице. Међу њима је, можда, најистакнутија Хиландарска Пресвета Богородица Тројеручица и остале, наравно: ватопедска, ивиронска, дохијарска. У Русији, такође, постоји велики број чудотворних икона Мајке Божје и руски побожни народ је у томе дао посебан допринос. И код нас постоји неколико, до сада, пројављених чудотворних икона: Пресвета Богородица Пећка, Савинска, Чајничка, има их, свакако, још и на локалном нивоу, у оквиру једног мјеста многе иконе Пресвете Богородице се поштују као чудотворне“.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

"Ми данас прослављамо Пресвету Богородицу Тихвинску, коју је, по предању, осликао Свети апостол и јеванђелист Лука. Не знамо да ли је то предање истинито, али је свако за уважавање зато што је то дубока старина и велика прича о овој Пресветој Богородици која нас везује за апостолска времена. Претходно је била у Цариграду, касније се, на чудесан начин, појавила на Ладошком језеру и, благодарећи томе што се зауставила у неком мјесту у Русији, тамо је касније саграђен Тихвински манастир. Она је прозвана Тихвинском иконом Пресвете Богородице. Дивна, чудесна светиња“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Владика је подсјетио да је група вјерника из Никшића прије неколико година била у прилици да се поклони икони Тихвинске Богородице у обновљеној светој обитељи и да осјети њено благодатно заступништво. Касније, дао је Бог, Саборни храм Светог Василија Острошког у Никшићу добио је копију Чудотворне иконе Богородице Тихвинске.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

"Она, да кажемо, на неки начин, већ чудотвори. Овдје се сваког петка навече врши молебан Пресветој Богородици и на те службе народ долази више него на остале службе у току недјеље. Па је и то једно мало чудо или, боље речено, велики благослов за овај храм и за овај град, који, на такав начин, кроз ту молитву добија покровитељство и заступништво Пресвете Дјеве Богородице и благодат Њене Чудотворне иконе Тихвинске“, поручио је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.