У трећу недјељу по Духовима Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићкој Саборној цркви

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у трећу недјељу по Духовима, на празник Преподобног Сампсона Странопримца, 10. јула 2016, Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

У светом богослужењу молитвено је учествовао вјерни народ Никшића, којима се, након читања светог Јеванђења, ријечима бесједе обратио ђакон др Никола Маројевић.

Осврћући се на одломак из прочитаног Јеванђеља о.Никола је казао да ријечи Господње нама људима постају истинска свјетила на животном раскршћу. Зато се у Јеванђељу и каже да је свјетиљка тијелу око, а око, додао је он, управо представља Господа.

„Не каже се очи, него око – из разлога што се овдје не мисли на тјелесни него на духовни вид – око је у ствари срце. Око душе је орган који управља и тјелесним очима – око и оно што виде два ока – види јединствено, као цјелину а не нешто из дјелова. У том духовном оку, односно срцу почива наша савјест, унутарњи закон који разликује добро и зло, свјетлост и таму... истакао је ђакон Маројевић.

Душа човјекова запада у крајњу биједу и несрећу управо зато што је обремењена тешким преступима, разне врсте. Људи по слабости своје природе, а и по погрешним животним опредјељењима и придавања важности погрешним стварима, најчешће воде битку како да обезбиједе што бољу храну, пиће, угађајући плотским прохтјевима, који што се више задовољавају постају захтјевнији и неумољивији. Па то најчешће прелази у неку трку без циља, постоји само човјек који срља вођен страстима, препуштен животној стихији, без игдје икога. А само је једно потребно.

„Иштимо, дакле, оно што нам је корист и спасење душе – то је скривена порука ове јеванђељске приповијести. Тражимо од Сведоброг дародавца Царство Божије, оно које је унутра у човјеку, у његовом срцу, тој дивној скривници љепоте. Том царском органу, који у себи може смјешта живог и непролазног Бога са свим Његовим богатствима. И дјела таквог човјека испуњеног небеском, Божијом правдом и љубављу, биће плод свјетлости и духовног изобиља. Бринимо о одежди Правде Христове, нека она буде наш украс, да би нас Господ у будућем вијеку одјенуо у одежду славе, обасјану вјечном свјетлошћу – као што се он одијева свјетлошћу као хаљином. Амин,“ закључио је ђакон Никола Маројевић.

Прије Светог причешћа Његово Преосвештенство владика Јоаникије поучавао је сабрани народ о припреми коју вјерници треба да врше прије него приступе Светој Тајни Тијела и Крви Христове. Хришћани треба да исповиједају своје гријехе да би им Господ, преко молитве свештеника, опростио гријехе, ослободио их, очистио и да би се њихово срце припремило за стан Богу живом.

„Господ и Његова светиња желе да обитавају у чистом, очишћеном човјековом срцу. Сви можемо да приложимо труд и то је оно на шта Господ, заправо, и гледа. Тај труд је неопходан за наше срце, јер светиња не дјелује механички него дјелује тамо гдје има човјековог дјеловања, гдје се човјек труди и показује своју љубав према Богу“, поручио је Преосвећени Епископ.