Прослава Ивањдана на Лукову

На празник Рођења Светог Јована Крститеља и Претече, у четвртак 7. јула 2016, свештенство архијерејског намјесништва никшићког служило је свету Литургију на Лукову код Никшића.

У храму посвећеном овом светитељу празнично богослужење одслужили су: протојереј-ставрофор Драган Крушић, протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, јереји Мирко Вукотић и Остоја Кнежевић.

Прослава Ивањдана на Лукову

Молитвеном сабрању присуствовали су бројни вјерници, међу којима је било много дјеце. Празник Рођења Светог Јована Крститеља и храмовну славу честитао је свештеник Остоја Кнежевић, старјешина никшићког Саборног храма.
Осим празника Рођења Господа Исуса Христа и Пресвете Богородице у Цркви се, према ријечима о. Остоје, празнично прославља још и рођење Светог Јована Крститеља.

"Зашто се од светих Божјих угодника слави само рођење Светог Јована Крститеља, а не прослављајуи празници рођења других светитеља? Рођење Светог Јована Крститељаславимо због његове улоге у домостроју спасења нас људи. Славимо само та три празника рођења, јер су нам они донијели спасење и отворилипут у живот вјечни. Да није било та три рођењадомострој спасења нас људи не би се могао извршити. То су она рођења која су старозавјетни пророци, праведници, свештеници ишчекивали и најављивали и која су се збила, зато су она толико значајна и зато само њих славимо“, казао је свештеник Кнежевић.

Прослава Ивањдана на Лукову

Он је нагласио да је Свети Јован Крститељ и Претеча Господњи, на чудесан начин, преко својих праведних и богобојажљивих родитеља, дошао на овај свијет, испуњавајући, на тај начин, своје назначење овдје на земљи да буде први проповједник покајања и онај који припрема пут Господу Исусу Христу Који долази.

"Његови родитељи Свети праведни Захарије и Јелисавета, по свим овоземаљским законима, били су неспособни да добију дијете. Они су у дубокој старости добили Светог Јована Крститеља, то дијете које је имало чудесну намјену и служење у овом свијету да буде пророк, претеча и крститељ Господњи, да буде потоњи пророк и први апостол Новог завјета."

Прослава Ивањдана на Лукову

"Свети Јован Крститељ, дошавши на тако чудесан начин, преко својих праведних и богобојажљивих родитеља, испуњава своје назначење овдје на земљи да он буде онај први проповједник покајања, да се покају људи, јер се приближило Царство небеско и да буде онај који припрема стазе и пут Господу Исусу Христу Који долази. Зато је цијели његов животчудесан, његово рођење и његово страдање и није случајно да је Свети Јован Крститељ толико слављен у свим земаљским народима, па и у нашем народу“, бесједио је јереј Остоја Кнежевић.
Освештан је и преломљен славски колач. Празник Ивањданвјерном народу честитао је и надлежни парох протојереј Слободан Јокић.

Домаћин славља на Лукову, у част Светог Јована Крститеља, био је Радомир Радусиновићса породицом. Он је дио славског колача предао Перу Ђурђевцу, који се обавезао за домаћина ивањданског сабрања идуће године.