Изложба резбарених икона у Никшићу

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу у уторак 19. новембра 2013. отворена је изложба резбарених икона аутора Рада Пижурице из Никшића.

Изложба резбарених икона Рада Пижурице

Бројну публику, окупљену у Црквено-народном дому, поздравио је у име Црквене општине Никшић, која је и организатор изложбе, јереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, истичући да је рад на дуборезу врло тежак и тражи бескрајну вољу, пуно мирноће, побожности, што аутор Раде Пижурица, несумњиво, посједује.

"Икона, било она сликана, тј. фрескописана, извезена, калиграфска или дуборезана, увијек треба да нам открива свијет који ће засијати у свом есхатолошком (будућем), вјечном и рајском начину постојања. Ми, овдје на земљи, преко иконе гледамо у други свијет и покушавамо да разумијемо тај други свијет. Она је заправо, поглед и прозор у будућност, у Царство Божије. Она показује други пејзаж Божијег свијета, гдје се надилазе закони и пропадљивост. Икона није прост украс, него живо присуство изображеног и оваплоћеног Бога и Његових светитеља. У својој крајњој безазлености за оваквим свијетом трага и иконописац тј. иконорезбар“.

"Раде Пижурица је по струци инжењер, а по позиву, или боље рећи, по призиву иконорезбар (иконописац). Рад на дуборезу је врло тежак и прецизан и тражи бескрајну вољу и пуно мирноће, побожности и времена, што аутор, несумњиво, све посједује. Вјера му је дала наду, мир и спокојство, а кроз вјеру је добио ријетки и лијепи Божји дар да буде дуборезац, тј. иконорезац. ауторова скромност, по којој је препознатљив, налази највећу радост у дару стварања и љепоти рукотворења. Код израде његових икона видно је настојање да оне буду вјерна копија старих икона у складу са црквеним канонима, што је изузетно и вриједно, али што треба искористити да, не копирајући у потпуности старије оригинале, него користећи их као неки путоказ и звијезду водиљу ка стварању сопственог и оригиналног умјетничког израза у будућем раду“.

Изложба резбарених икона Рада Пижурице

Изложбу је, потом, пригодним словом, отворио Драган Бојовић, ауторов колега и дугогодишњи пријатељ.

"Вечерас имам велику радост што могу рећи неколико ријечи о мом колеги, пријатељу и брату у Христу, Раду Пижурици. Почео је да резбарити иконе прије више од три деценије. Био је то тежак почетак из разлога што се прибојавао да се не огријеши о црквене каноне, да не оксрнави свете ликове и бира, тада најсигурнији пут, да резбари онакве ликове какве је налазио на сликаним иконама. Иако инжењер машинства није за то користио техничка помагала у виду разних машина, глодалица, резбарских длијета, већ је од алата сам направио неколико ножића, који су вечерас, такође, овдје изложени. Трудио се и тражио оно дрво на коме ће ликови светитеља најбоље изгледати тако да овдје имамо иконе у тисовом и јаворовом дрвету. Могао је, по нашем мишљењу, и раније организовати ову изложбу али, Онај Који му је подарио таленат, имађаше савршенији план. Раде је недавно походио Свету Гору гдје је манастиру Хиландару приложио своју резбарену икону Светог Саве, приложио и изложио. То бијаше његова прва изложба и то на правом мјесту, у колијевци наше духовности. Добивши благослов из Свете лавре, а уз свесрдну помоћ свештеника Слободана Јокића, ево нас вечерас овдје да га подржимо и зажелимо му да, као онај добри слуга, умножава таланте које је добио од Господа“.

Изложба резбарених икона Рада Пижурице

Раде Пижурица је искористио прилику да захвали свима који су га подстакли да његов рад угледа свјетлост дана, нарочито оцу Слободану, фотографу Жељку Шапурићу, графичком дизајнеру Николи Кадовићу и бројним другим пријатељима.

Излужба, коју чини 80-ак експоната, у дрвету резбарених икона, минијатура, у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког биће отворена недјељу дана.