Упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, свештеник у пензији никшићког архијерејског намјесништва

У недјељу 29. октобра 2023. године уснуо је у Господу протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, свима познати прота Марко, свештеник у пензији и дугогодишњи парох и архијерејски намјесник никшићки.

Упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Марко Ђурковић

Рођен је 1939. године у селу Сомина, у Бањанима, од оца Ђорђија и мајке Тијане, рођене Копривица.

Након завршене основне школе у Велимљу, завршио је Петоразредну богословију у Призрену 1962. године, а Богословско-теолошки факултет у Београду 1974. године.

Упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Марко Ђурковић

За свештенослужитеља постављен је на парохију косијеревско-вучедолску са сједиштем у манастиру Косијерево, а за старјешину манастира постављен је у јулу 1963. године. За вријеме његовог службовања овај манастир је пренесен са првобитне локације, у периоду од 1963-1970. године. Потом је прешао на другу никшићку парохију са службом у Саборној цркви Светог Василија Острошког. Управу Саборне цркве и дужност архијерејског  намјесника никшићког примио је 1975. године, гдје је остао на дужности до пензионисања 2003. године.

Одликован је правом ношења црвеног појаса на Божић 1976. године од стране Митрополита црногорско-приморског Г. Данила Дајковића. Протојерејским чином је одликован 7. маја 1989. године од Његове Светости Патријарха српског Г. Германа, а напрсним крстом од Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија 23. јула 2011. године.

Упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Марко Ђурковић

Своје животно искуство кроз службу Богу, Цркви и народу прота Марко Ђурковић пренио је у књизи „Искушења у злим временима“.
Прота Марко је за собом оставио два сина,  двије ћерке и четворо унучади.

Чланови породица проте Марка Ђурковића саучешће ће примати у цркви Светих апостола Петра и Павла у старом никшићком гробљу 30. октобра од 10 до 16 часова, и 31. октобра од 10 до 13 часова и 30 минута, када ће у Саборној цркви Светог Василија Острошког, са почетком у 14 часова, бити служено опијело. Сахрана ће се обавити на старом градском гробљу у Никшићу.