Упокојио се у Господу архимандрит Андреј (Пандуровић)

Упокојио се у Господу архимандрит Андреј (Пандуровић) игуман манастира Српски Ковин и бивши професор Педагошке академије у Никшићу и Монашке школе у Острогу (1939-2023).

Упокојио се у Господу архимандрит Андреј (Пандуровић)

У уторак, 19. септембра 2023. године, у Новом Саду уснуо је у Господу блаженопочивши светопочивши архимандрит Андреј Пандуровић, игуман манастира Успења Пресвете Богородице у Српском Ковину, постриженик и монах Манастира Хиландара на Светој Гори и бивши професор на Педагошкој академији у Никшићу и професор Монашке школе у манастиру Острогу. Архимандрит Андреј налазио се на лијечењу у Новом Саду гдје се и упокојио у Господу.

Архимандрит Андреј (Иван Пандуров) је рођен 11. марта 1939. године у Новом Саду. Завршио је основну школу и гимназију у родном мјесту а затим је дипломирао Енглески језик и књижевност. Радио је као професор на некадашњој Педагошкој академији у Никшићу и држао додатне часове у Монашкој школи која је тада дјеловала у Манастиру Острогу. Радио је као професор енглеског језика још и у Старој Пазови а од 1975. године у гимназији у Сремским Карловцима. Цијелог живота био је привржен Цркви и Господу којег је љубио свим срцем. У тешким временима за Цркву, посјећивао је и активно учествовао у богослужењима у фрушкогорским манастирима, где се и родила његова жеља за монашким животом.

Када је отишао у заслужену пензију 2000. године повукао се на Свету Гору, у манастир Хиландар где је и замонашен добивши име Андреј.

У свезу клира Епархије будимске прешао је 2003. године на позив Епископа будимског г. Лукијана који га је исте године на Преображење у Сентандреји рукоположио за јерођакона а за јеромонаха на Велику Госпојину у манастиру Бездин у Епархији темишварској. Од 26. септембра 2003. године постаје старешина манастира Успења Пресвете Богородице у Српском Ковину чиме је практично обновљен. Преосвећени Владика Лукијан одликовао га је чином игумана 2008. године, а на Велику Госпојину 2019. године и чином архимандрита.

Архимандрит Андреј је био дугогодишњи духовник свештенства Епархије будимске.

У петак 22. септембра 2023. године у цркви Св. Петра и Павла на Алмашком гробљу у Новом Саду, служена је Света заупокојена литургија и опело блаженопочившем архимандриту Андреју, гдје је и сахрањен на алмашком гробљу.

Нека свеблаги Господ упокоји душу блаженопочившег архимандрита Андреја, молитвама Светог Симеона Мироточивог, Светитеља Саве, Светог Василија Острошког и свих светих и подари му Царство небеско.

Приредио: Александар Вујовић, уредник Катихетског програма Радио Светигоре

Извор: Митрополија црногорско-приморска