У Никшићу одржан величанствени задужбинарски концерт „У част предака, за будућност потомака“ (ВИДЕО)

У суботу 28. октобра 2023. године, у Никшићком позоришту, је одржан задужбинарски концерт „У част предака, за будућност потомака“, који су, за потребе изградње дјечјег и омладинског образовног кампа на Крфу, организовали: Православно спортско удружење „Свети Срб и ја“ и Крфско друштво грчко-српског пријатељства, уз подршку Општине и Црквене Општине Никшић.

Скуп је благословио протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, поздрављајући предсједнике Општине и Скупштине Општине Никшић Марка Ковачевића и Немању Вуковића, организаторе: Жељка Поповића, предсједника Крфског друштва грчко-српскиг пријатељства, Димитрија Стикића, предсједника Удружења „Свети Срб и ја“, учеснике концерта, госте са Крфа и бројну публику.

„Ово вече је показатељ начина живота коме смисао даје она светоотачка ријеч: Како је лијепо кад сва браћа живе заједно, кад се окупљамо, разумијемо и помажемо једни друге, а оно што је најљепше у свему томе је кад се срећемо једни са другима. Надам се да ћете осјетити љубав коју нам доносе браћа и сестре са Крфа, као што су наши преци осјетили ту љубав која је била практична и свакодневна када су прегазили оне планине и стигли на Крф и на острво Видо, те наше велике светиње којима ходимо и поклањамо. Ту љубав браће Грка са Крфа осјећамо и данас кроз кампове у које наша дјеца иду, а већ је око 15 хиљада дјеце прошло те спортско-васпитне кампове на Крфу. Ово је добротворно вече како бисмо направили наш камп у који би могла да долазе и наша дјеца, из Никшића и цијеле Црне Горе, и ово вече ће бити темељ тог пријатељства“, рекао је свештеник Јокић, захваливши свима који куповином карте учествују у овом добром дјелу.

Марко Ковачевић, предсједник Општине Никшић, која је била покровитељ догађаја, подсјетио је на  „заборављеног, а важног човјека за историју Црне Горе“, бригадног генерала Петра Мартиновића, јунака са Херцеговачког ратишта и Мојковца, који није пристао на капитулацију војске Краљевине Црне Горе, већ је, истакао је Ковачевић, отишао са својим народом на Крф, гдје је приступио војсци Краљевине Србије и био командант Првог пука приликом пробоја Солунског фронта.

„Ово је значајно вече зато што је Крф дошао у Никшић и што тиме стварамо предуслове да га и наша дјеца посјећују и тамо добијају ону снагу којом могу да изведу највеће подвиге, какве је извела наша војска 1918. године када је пробила Солунски фронт, предвођена витешким краљем Александром Карађорђевићем, ујединитељем. Добро нам дошли и хвала вам свима“, казао је Ковачевић.
У име Крфског друштва грчко-српског пријатељства обратио се Костас Андриотис, поручивши да ће дјеца из Црне Горе, која буду долазила у кампове, који се граде на Крфу, бити добродошла. Нагласио је да је око 500 војника  Дринске дивизије окончало живот у Светом Матеу, на Крфу, а војници који су били у лошем здравственом стању остајали су ту више мјесеци и година.

„Стотину и седам година након тих трагичних и херојских дешавања српског народа на тлу Светог Матеа, дужност нам је да, имајући у виду друга ратна збивања, гајимо и промовишемо мир. Зато треба да учимо дјецу да је неко некада морао да се бори за њихову слободу, управо због тога кампови на Крфу имају два разлога постојања: први - васпитање дјеце, а други да цијене и поштују своје претке, њихово дјело и жртву“, нагласио је Андриотис.

У програму је прво наступио хор Преподобне мајке Ангелине из Никшића, којим руководи професорица Ана Бојић, а потом су величанствен и незабораван музички доживљај публици приредили гости са Крфа у којем је учествовало преко 100 умјетника, чланова Симфонијског оркестра Музичке школе „Серес“ са диригентом Харисом Кулурисом и хора Умјетничког друштва Агиос Матеос „Михалис Каподистријас“ и солистима: Маријом Мавромати, Дором Колици, Анастасијом Келфотиу и Христосом Кападистријасом.

На крају вечери сви учесници програма  заједно су извели неколико пјесама познатог грчког композитора Микиса Теодоракиса и традиционалних пјесама из Црне Горе и Србије, што је публика поздравила дугим аплаузом.