Слава манастира Светог Луке у Жупи Никшићкој

На празник Светог апостола и јеванђелисте Луке и Светог Петра Цетињског, у уторак 31. октобра 2023. године, нарочито свечано било је, у Жупском манастиру, када је ова светиња литургијски и саборно прославила своју храмовну славу.

Манастир Светог апостола Луке у Жупи никшићкој

Светом Литургијом началствовао је јеромонах Јевтимије (Шкулетић), игуман Пивског манастира коме је саслуживало свештенство и монаштво Митрополије црногорско-приморске, Епархије будимљанско-никшићке и захумско-херцеговачке и приморске.

У Литургији је молитвено учествовао бројни вјерни народ овог краја, Никшића и шире, а појањем су службу пратиле монахиње ове свете обитељи и хор Преподобне мајке Ангелине којим руоководи проф. Ана Бојић.

Након читања јеванђељског зачала, бесједио је началствујући свештенослужитељ јеромонах Јевтимије. Говорио је о Светим угодницима Божјим које Црква православна на овај дан молитвено прославља - Светом Луки, љекару, иконописцу и фрескописцу, великом и храбром апостолу, који је био веома образован и одан човјек, и такође великом Светитељу Петру Цетињском Чудотворцу.

„Он је преживио све ове муке, које и ми данас преживљавамо, читајући његова дјела видимо да је патио много од тадашњих Црногораца, који су били сурови, удаљени од Бога, стијешњени у те стијене од Турака. Били су сурови једни према другима, а Свети Петар је успио да, донекле, сузбије крвну освету, све је то урадио својом ријечју, а није имао ни војску, ни милицију, никакве казне, само перо и ријеч снажну. Утицао је да народ постане племенит, а наш народ је у суштини осјетљив и добар, али каже се, да има високе критеријуме у прихватању некога, па су тако на крају и Светог Петра прихватили временом, јер је заиста био пожртвован, упоран да измири завађени народ, хранећи душу миром у породицама и кад се људи препороде. Путописци га описују као светитеља, већ, овдје на земљи. И блаженопочивши Владика Амфилохије говорио је да Свети Петар није мањи од светитељ од Светог Василија“, рекао је игуман пивски Јефтимије, честитајући храмовну славу игуманији Ефимиији и сестринству Жупског манастира.

Благосиљан је и преломљен славски колач, а освештани су славски колачи бројних свечара, из Жупе Никшићке, који Светог апостола Луку прослављају као своје крсно име.

Трудом и љубављу сестринства Жупског манастира, за све окупљене приређена је славска трпеза.