Епископ Јоаникије отвара изложбу „Љубав према икони“

У среду 1. новембра, у 19 сати, у Кући Ђуре Јакшића, у Београду, биће отворена изложба Сузане Жунковић „Љубав према икони“. Излозбу ће отворити Његово преосвештенство Епископ Будимљанско-никшићки господин Јоаникије (Мићовић).

Епископ Јоаникије отвара изложбу „Љубав према икони“

„Јеванђеље као ријеч Божја и православни иконопис су као лице и наличје једне те исте стварности. Оно што је ријеч Божја за човјеков ум, то је икона за очи. Као што ријеч Божја просвећује и освећује ум, тако икона, урађена освећеном руком свештенослужитеља божанске љепоте, оплемењује и просветљује људске очи. Благотворна дејства јеванђелске ријечи и освећене љепоте силазе преко ума и вида у срце, ту се обједињују, одуховљују и охристовљују личност хришћанина, дајући му нови квалитет живота…

Одваживши се за свеобухватни подвиг иконописа Сузана је свој таленат за лијепо посветила слави Божјој која се јавља кроз лице оваплоћеног Бога и његових светих, као на Празник Преображења. Улажући своју вјеру, молитву, труд и знање у ову службу, она је иконописне боје, сједињене у ликове светих, учинила пријемчивим за божанску нетварну свјетлост, а иконичке ликове за примање освећења од прволика. Зато њене иконе могу да се, са радошћу и свечано укључе у литургијско славље, да буду драгоцјени судионик љепоте Дома Божијег…“, казао је поводом изложбе Јоаникије (Мићовић), Епископ будимљанско-никшићки.

Сузана Жунковић – рођена у Београду 1972 године. Дипломирала је на Правном факултету у Београду 1998. Радила је на правним пословима у неколико значајних институција. Сада је на функцији Директора службе за правне послове и набавке у Дипос д.о.о. Иконописом се бави од 2008.године. Усавршила је занат у иконописној радионици Петра Билића при Храму Светог Саве у Београду, а потом код иконописца Ивана Нисингера. Иконе јој украшавају већи број манастира удимљанско Никшићке епархије као и цркава и приватних домова. Тронске иконе Страдална и Гликофилуса налазе се у Манастиру Ђурђеви Ступови у Беранама, седишту Будимљанско никшићке епархије. Осликани крст ношен у Јерусалиму на Васкрс 2010.године је у манастиру Ђурђеви ступови. Лепоту своје духовне енергије поред иконописа, често преноси и на пастеле и уља на платну.