Предавање протојереја-ставрофора Милоша Весина у Бијелом Пољу: "Савремени човјек нема стрпљења сам са собом, а не са другима"

У сали Центра за културу у Бијелом Пољу у оквиру манифестације „Дани Светог краља Милутина“ синоћ је одржано веома запажено предавање професора на Богословском факултету у Либертвилу (САД) протојереја-ставрофора Милоша Весина на тему  „Толерантан или трпељив“.

Предавање протојереја-ставрофора Милоша Весина у Бијелом Пољу

У име домаћина добродошлицу о. Милошу пожелио је јереј Александар Раковић.

О. Милош је истакао да се данас све чешће помиње ријеч толеранција, у многим сегментима друштвеног бивствовања, а да се, на жалост, све мање ставља акценат на трпљење.

„То је зато јер, изгледа, живимо  у времену гдје нико никога нити жели нити може да трпи. А коријен тога заправо јесте не у том што ми немамо снаге за трпљење, већ што ми немамо стрпљења зато што се стрпљење рађа из трпљења. Човјек који умије да трпи он постаје стрпљив. Ако мало  ослушнемо  те ријечи на језичком нивоу оне су лингвистички веома близу, излазе једна из друге, значи сртпљив долази од - трпељив или - трпљив.  Kоријен нестрпљења, па самим тим као посљедица немања издржљивости у трпљењу, јесте у томе што савремени човјек данас све мање има стрпљења сам са собом. Ту је коријен свега. Kаже 'нема стрпљења са другима', није тачно, нема стрпљења сам са собом, или народски речено, не може себе да поднесе па се онда то наравно прелива на друге“, казао је између осталог о. Милош.

Манифестацију „Дани Светог краља Милутина” организују Црквена православна Општина Бијело Поље и Братство православне омладине „Свети краљ Милутин“.