Патријарх Порфирије свечано дочекан у манастиру Светог Николе у Маћагају

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије свечано је дочекан 4. новембра 2023. године у манастиру Светог Николе у Маћагају.

Патријарх Порфирије свечано дочекан у манастиру Светог Николе у Маћагају

Манастир Светог Николаја је прва богомоља уопште подигнута у Маћагају, а месне власти прогласиле су је спомеником од посебног културног значаја. Први досељеници, који су 1909. године, у овом подручју у области Чако, на северу Аргентине, основали пољопривредну колонију, били су Срби из Аустроугарске. Пошто је настављено интензивно насељавање српском и шпанском емиграцијом, 1921. године Маћагај стиче статус града. Данас, са околним насељима, има око 30.000 становника

Поводом доласка првојерарха Српске Православне Цркве служен је свечани чин доксологије уз молитвено учешће Преосвећеног Епископа буеносајреског и јужно-централноамеричког Кирила, чланова Патријархове свештене пратње, свештенства, монаштва и благочестивог верног народа.

Епархија буеносајреска и јужно-централноамеричка Српске Православне Цркве основана је 2011. године. На епархијском трону налази се Преосвећени г. Кирило (Бојовић), чије седиште се налази у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Буенос Ајресу. Епархија тренутно има парохије и мисије у Аргентини, Бразилу, Чилеу, Колумбији, Еквадору, Венецуели, Перуу, Никарагви, Костарики, Панами, Салвадору, Доминиканској Републици и Гватемали.

Изор: СПЦ