Обележена крсна слава Копнене војске Војске Србије у Нишу (ФОТО)

Крсна слава Копнене војске, Обновљење храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц, свечано је прослављена 15. новембра 2023. године у параклису посвећеном овом светитељу, заштитнику припадника тог најстаријег вида Војске Србије.

Обележена крсна слава Копнене војске Војске Србије у Нишу

Светом литургијом началствово је Епископ липљански г. Доситеј, уз саслужење свештеника Епархије нишке: протојереја-ставрофора Бранислава Цинцаревића и протојереја-ставрофора Влајка Грабежа. Светој литургији су присуствовали  Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније и војни свештеници нишког гарнизона, протојереј Ђорђе Димић мајор, протојереј Иван Аврамовић капетан прве класе, јереј Александар Миловановић капетан и јереј Иван Ганић капетан. Празничном богослужењу, приношењу и освећењу славских дарова и резању колача присуствовали су официри, подофицири, војници и цивилна лица Команде Копнене војске и гарнизона Ниш, на челу са командантом Копнене војске генерал-потпуковником Милосавом Симовићем.

Његово Преосвештенство епископ Доситеј је током беседе означио Свете мученике као пријатеље Божије и говорио о значају војне службе и молитве током службе. Позвао је да користимо мирна времена да се научимо вештини молитве, како би када дође невоља, Божјим благословом могли да извојевамо пре свега духовну, а онда и физичку победу.

На крају Свете литургије додељене су Грамате Његове Светости Патријарха српског Господина Порфирија заслужним припадницима Копнене војске, заставнику прве класе Дејану Петровићу, помоћнику војног свештеника Команде Копнене војске, заставнику Драгану Стакићу из 3. батаљона везе бригаде везе и потпуковнику у пензији Раденку Марковићу, који су допринели развоју верске службе након њеног обнављања у Војсци Србије. Архијерејску грамату за допринос уређењу Богослужбеног простора у Команди Копнене војске доделио је Епископ Нишки Арсеније адвокату др Небојши Станковићу из Ниша. Захвалнице приложницима и добротворима Параклиса Обновљења храма Светог великомученика Георгија доделио је командант Копнене војске.

После приношења славских дарова за госте и све припаднике Команде Копнене војске, у Дому војске у Нишу приређен је свечани славски ручак.

Извор: ТВ Храм