Епископ Методије служио Литургију у Голији

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је, на празник Преподобног Јоаникија Великог, у петак 17. новембра 2023. године, Свету Архијерејску Литургију поводом славе манастирске капеле, посвећене данашњем празнику, у манастиру Светог Саве у Голији.

Епископ Методије служио Литургију у Голији

Саслуживали су: протојереј-ставрофор Драган Крушић и архиђакон Јаков (Нинковић).

Сабранима је празник Преподобног Јоаникија Великог честитао Преосвећени Епископ Методије, пожеливши да Преодобни Јоаникије, велики чудотворац, свима који у овој светињи свију гнијездо буде на помоћи на њихово спасење, и свима који овдје буду тражили молитву, утјеху и милост Божју.

Преподобни Јоаникије Велики, који је небески заштитник Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморског Г. Јоаникија, рођен је у селу Марикати, у области Витинијској. Као дјечак, чувајући овце, оградио би стадо крсним знамењем, и по читав дан је проводио у молитви. У војци је показао огромну храброст. Потом се повукао на Олимп Азијски, гдје се замонашио и предао подвигу. Подвизавао се, на разним мјестима, преко 50 година. Добио је од Бога велики дар чудотворства: исцјељивао је болесне, изгонио демоне, укроћивао звјери, прелазио преко воде као по сувом, бивао невидљив за људе када је то пожелио, прорицао је. Имао је изузетно велико смирење и кротост. А тијелом је био див. Иконоборци су га прелестили, али брзо се тргао и постао велики поборник икона. Упокојио се мирно 846. године, када му је било 94 године.