Патријарх Порфирије: Српска Православна Црква није само сведена на просторе Србије, него живи где год се налазе потомци Светог Саве

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је 8. новембра 2023. године, на празник Светог великомученика Димитрија, свету архијерејску Литургију у храму Рођења Пресвете Богородице у Буенос Ајресу.

Патријарх Порфирије у Буенс Ајресу

– У име Оца и Сина и Светог Духа. Браћо и сестре, одслужили смо свету Литургију у овом предивном храму који је веза са Светим оцем Савом и који показује да Црква Православна Српска није само сведена на просторе Србије, него да она живи где год се налазе потомци Светог Саве. Овај храм управо као реплика, као копија Краљеве цркве из Студенице јесте знак да наш народ и наша Црква Светосавска и овде живи, јесте знак да наш народ овде живи својим вером и да није везан за своје крајеве само крвљу, генетиком. Право јединство јесте јединство у Христу, јесте јединство у једној вери. То се најбоље показује овде у Јужној Америци, зато што је Црква отворена, а онда и други, који имају другачију генетику, кад поверују у Христа на истински, прави, православни начин, постају део Цркве Православне где се генетика преображава у Тело Христово, где се наше тело људско, наше биолошко биће – које има своје биолошко порекло, неко је Србин, неко је Аргентинац, а неко је неког другог народа – када уђемо у Цркву Христову преображава у духовно биће, у биће које одређује Христос као Глава Цркве, у биће које које се зове Тело Христво, а то је Црква Његова – беседио је патријарх Порфирије.

Светој Литургији молитвено су присуствовали преосвећена господа епископи нишки Арсеније, буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило, далматински Никодим, будимљанско-никшићки Методије, каракаски и јужноамерички Руске Заграничне Цркве Јован, као и викарни ремезијански Стефан и Григорије из Цариградске Патријаршије.

Извор: СПЦ