Епископ Методије на Ђурђиц богослужио у манастиру Добриловина

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је, на празник Обновљења храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц, у четвртак 16. новембра 2023. године, Свету Архијерејску Литургију, у манастиру Светог Георгија – Добриловина.

Епископ Методије на Ђурђиц богослужио у манастиру Добриловина

Саслуживали су: протојереј Александар Крговић, јеромонах Дамаскин (Ракић) и архиђакон Јаков Нинковић.

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Методије, честитајући сабранима данашњи празник, а сестринству ове свете обитељи храмовну славу – Ђурђиц, данашњег Светог великомученика Георгија, којег Црква данас молитвено прославља.

„Да увијек имамо на уму да поред свих наших животних тегоба и тешкоћа, кроз које пролазимо у овом привременом животу, највеће су оне мислене природе. Највише човјек страда од мисли и помисли какве год невоље и недаће нам се у животу дешавају као догађаји, онај мислени ентитет који све те догађаје прати и тиме притиска нашу душу, а о коме веома мало људи данас води рачуна, а истински, прави хришћани знају да је то она основна и преломна тачка гдје се све у нашем животу рјешава и гдје се све дешава. Од тога нам зависи наша, не само судбина у овом привременом животу, него од исхода те мислене борбе зависи наша вјечна судбина“.

„Најважније је да у овом тренутку, у садашњем времену, увијек свој простор ума испуњавамо именом Онога Кога желимо да оприсутнимо да буде саставни дио нашег живота, а то је Господ наш Исус Христос. Везивање ума за Његово име и ријеч молитве да не изговарамо као вергло а да не вежемо своју пажњу за то што мислено или језиком изговарамо, него да смо усредсређени цјелокупним својим бићем и свом својом пажњом на ријеч молитве. Тиме ћемо тај мислени рат да умиримо и онда све те мисли које нам се врзмају по глави, а које су узроци нашег поступања, касније и понашања и које нам највише енергије и снаге наше тјелесне и духовне одузимају, тиме ћемо, једино тиме тим оружјем да их обуздамо“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Епископ Методије на Ђурђиц богослужио у манастиру Добриловина

Не у неком другом времену, или како смо се некад молили, него сада, у овом тренутку, јер је тај тренутак, поучавао је Владика Методије, најважнији у нашем животу, од њега нам зависи наша вјечита судбина.

„У овом тренутку треба оприсутњавати молитвом Господа у свом животу, изговарајући Његово свесвето и свемоћно величанствено име: Господе, Исусе Христе Сине Божји, помилуј ме грешног. То је сила и снага коју је спознао Свети Ђорђе који је био велики војвода и војник, али је знао гдје је истинска и права снага сваког хришћанина, да је у имену Божјем. Говорио је Свети Петар Цетињски: У имеу Божијем је суд и правда. Да нам то име Његово стално  буде у уму и срцу нашем, да га стално и у сваком тренутку свог живота оприсутњујемо, не бисмо ли, ако Бог да, Његовом милошћу и у будућем животу били заједно са Господом нашим Исусом Христом“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Методије.

Фото: Ана Булатовић