Слава Карловачке богословије (ФОТО/ВИДЕО)

Његово Високопреосвештенство Митрополит тетовско-гостиварски г. Јосиф служио је свету архијерејску Литургију на празник Светог Арсенија Сремца, другог архиепископа српског, 10. новембра 2023. године у Саборној цркви Светог оца Николаја у Сремским Карловцима.

Слава Карловачке богословије

Високопреосвећеном Митрополиту саслуживао је Његово Преосвештенство Епископ сремски г. Василије, свештенство и свештеномонаштво из више епархија Српске Православне Цркве, у молитвеном присуству професора и ђака Богословије, као и верног народа.

Говорећи о Светом Арсенију Сремцу, Преосвећени Епископ Василије је рекао да је он био чудо од детета, чудо од човека, чудо од младога монаха кога је Свети Сава већ препознао у души да је он тај који може повести и водити и бити крманош на броду Српске Православне Цркве. Њега је као младог изабрао за игумана манастира Жиче, а касније му поверио и вођење своје Цркве. Враћајући се из Јерусалима, уснуо је у Господу у Трнову, у Бугарској, а за свог наследника поставио је Светог Арсенија који је подигао Пећку Патријаршију, тамо је васпоставио читаву једну плејаду цркава и светињу као такву, а када је уснуо у Господу, онда су га Срби преселили у Црну Гору, у манастир Ждребаоник близу Даниловграда, где се налази читаво његово тело, а део његовог тела је овде код нас у овој светињи који чува нашу Богословију и нашу Епархију сремску, коме је и посвећена и њему стављена просто у задатак да нас чува, пази и штити од сваке недаће и невоље које нас налазе у овоме свету.

На крају свете Литургије освештани су славски дарови поводом славе Богословије Светог Арсенија Сремца.

Извор: ТВ Храм