Празник Свете великомученице Екатарине прослављен у манастиру Подмалинско

Празник Свете великомученице Екатарине, молитвено и радосно је прослављен у четвртак 7. децембра 2017, у манастиру Подмалинско код Шавника.

Празник Свете великомученице Екатарине прослављен у манастиру Подмалинско

Празновање је започело Светом Литургијом коју је служило више свештеника и свештеномонаха Епархија: рашко-призренске, бихаћко-петровачке и будимљанско-никшићке.

Радост празновања увеличало је прослављања имендана мати Катарине, игуманије Манастира Подмалинско.

Празник Свете великомученице Екатарине прослављен у манастиру Подмалинско

У наставку Литургије благосиљан је славски колач и жито, које је поводом прослављања небеске покровитељке Свете великомученице Екатарине, припремила и украсила мати Катарина.
Празник је пригодном бесједом честитао архимандрит Варнава, игуман манастира Трескавица у Епархији бихаћко-петровачкој, пожеливши сабранима, а нарочито мати Катарини са сестринством, да их молитвено заступништво ове велике и дивне Светитељке штити, кријепи и упути на истини пут Божији, пут спасења.

Празник Свете великомученице Екатарине прослављен у манастиру Подмалинско

Потом је услиједила трпеза љубави и радосно дружење.

Живот Свете великомученице Екатарине како за монахе, тако и за све оне који благочестиво живе у овом свијету, је веома надахнујући и укрјепљујући.

Била је ћерка цара Консте. По смрти оца живјела је с мајком у Александрији. Мајка јој бјеше потајна хришћанка, која преко свог духовног оца приведе и Екатерину вјери Христовој. Према предању Света Екатерина прими прстен од самог Господа Исуса, у знак обручења Њему. Тај прстен до данас стоји на руци њеној. Бјеше Екатерина врло даровита од Бога и добро школована у грчкој философији, медицини, реторици и логици, при том бјеше и необичне љепоте. Када злочестиви цар Максенције сам приношаше жртве идолима и наређиваше другима да и они то чине, Света Екатерина изађе смјело пред цара и изобличи његову идолопоклоничку заблуду. Видјећи је цар јачу од себе у мудрости и знању, позва 50 најмудријих људи, да с њом расправљају о вјери и да је посраме. Но, Екатерина њих надмудри и посрами. Разјарени цар нареди да се свих 50 мудраца сагоре у огњу. Ови мудраци, по молитви Свете Екатерине, пред смрт сви исповједише име Христово и објавише себе хришћанима. Када мученица бјеше у тамници, приведе у вјеру праву војводу царског Порфирија са 200 војника и саму царицу (Августу–Василису). Сви пострадаше за Христа. При мучењу Светој Екатерини јави се ангел Божји, заустави и изломи точак, на коме Света девојка би мучена; а потом јој се јави и сам Господ Христос и утјеши је. После многих мучења Екатерина би посјечена мачем 310. године у 18. години живота Чудотворне мошти почивају јој на Синају.

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe