Епископ Јоаникије произвео настојатељицу манастира Добриловина монахињу Макрину у чин игуманије

На празник Светог пророка Софонија и Преподобног Јована Ћутљивог, у суботу 16. децембра 2017, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Добриловина.

Епископ Јоаникије произвео настојатељицу манастира Добриловина  монахињу Макрину у чин игуманије

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке и милешевске: протојереји Миливоје Јововић, парох жабљачки и Зоран Бубања, парох павинопољски, јеромонаси Николај Стаматовић, настојатељ манастира Златеш и Зосима, настојатељ манастира Светог архангела Михаила у Ђурђевића Тари, јереји Александар Крговић, парох мојковачки, Слободан Радојевић, парох рожајски, Драженко Ристић, парох шавнички и јерођакон Пајсије Ђерковић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Током Литургије Владика је досадашњу настојатељицу манастира монахињу Макрину произвео у чин игуманије, указујући овим чином признање за њен духовни труд и допринос животу Цркве.
„Прерано је отишла претходна игуманија, блаженог помена, честита и незаборавна игуманија Јустина, али је оставила своју ученицу сестру Макрину, те је она наставила овдје службу Божју, сабира народ, моли се Богу и Светом Георгију, кади ову светињу тамјаном и својим молитвама, проводи вријеме у труду и подвигу. Није било лако ову светињу, која је толико година била запуштена, понижена, опљачкана, подићи. Иако има још доста да се ради али, хвала Богу, имамо се гдје окупити ми свештеници и народ Божји, захваљујући труду наше сестре Макрине“.

„Зато смо ријешили да призовемо Божји благослов данас овдје сви заједно да је Господ укријепи, још више, благодаћу свог Пресветог Духа, да јој да снаге да носи свој крст и да служи овој светињи, да овдје сабере, ако Бог да, сестринство, колико то буде могуће, и да је произведемо у чин игуманије. Она је то, заиста, заслужила својим досадашњим трудом. Надамо се да ће, убудуће, још боље, наставити да се труди и да, стичући лијепо монашко искуство, буде на помоћи онима који овдје долазе да траже утјеху и да ова светиња процвјета љубављу Божјом, милошћу Божјом и гостопримством хришћанским нашим народним, као што је то увијек било у нашим светињама“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Радост поводом произвођења нове игуманије подијелили су браћа и сестре по образу из других манастира наше Епархије и вјерни народа из околних места којима се архипастирском бесједом обратио Његово Преосвештенство владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

„Сабрали смо се данас у ову дивну, древну, знамениту светињу, манастир Добриловину и већ осјећамо близину великог празника, Рођења Христовог, коме се унапријед радујемо. Припремамо се за празник постом и молитвом, отварамо врата своје душе, свог срца да уђе Божја свјетлост и Божја милост у наше биће и да се на такав начин обновимо. Треба да се лијепо припремамо за празник, а припрема за празник показује како треба да живимо у све дане нашег живота, да се трудимо да превазилазимо наше слабости, мане, раздоре са самима собом и са ближњима својим, да се измиримо са Богом и са својим ближњима“.

„Мир у души, мир са савјешћу, мир са ближњима својим. То је оно што нас препорађа, што нам даје снагу, што нас Богу приближава, што нас чини достојнима и пријемчивима за Божју благодат и за Божју милост. Свако од нас може да принесе дар Господу Богу Богомладенцу Христу Који долази, да Му принесе молитву, да Му принесе Часни пост, добро дјело, покајање, али је највећи благослов у миру са ближњима. Зато имамо дивни народни обичај, немојте тако лако одбацивати народне обичаје, него мало поразмислите шта они значе, имали смо народни обичај, који смо мало заборавили, да се прије Божића са свима измиримо, да измирени дочекујемо рођење Христово“, поучавао је сабране Владика, закључивши на крају свог архипастирског слова:

„Једноставно нам је, ако хоћемо и ако желимо, покајати се, поправити се и измирити се. Много тога има на чему треба стално радити да се поправимо, свакоме појединачно од нас и у нашем народу - да се поправимо, да би Господ излио своју благодат и своју милост на све нас. Када види наш труд Он ће додати своју благодат, своју милост, снагу и енергију да идемо правим путем Божјим. Нека буду срећни празници који долазе“.

Свету Литургију пјевао је црквени хор Светих Јоакима и Ане из Мојковца.
Након литургијског сабрања настављено је дружење у хришћанској љубави и заједништва у славу Божју.