Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

На празник Светог мученика Калиника и Свете мученице Серафиме, у уторак 11. августа 2015, Света Литургија служена је у манастиру Милешева.

Литургију је служио јеромонах Игњатије Шестаков, сабрат Сретењског манастира у Москви уз саслужење јерођакона Сава Вукајловића, сабрата манастира Ђурђеви Ступови.

Литургијско сабрање у манастиру Милешеви

Литургијском сабрању присуствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије и монаштво милешевске светиње.

Свети мученик Калиник

Родом из Киликије. Од малена васпитан у хришћанском духу, када је одрастао све је оставио и отишао да проповеда Јеванђеље. У Анкири га је ухватио незнабожачки кнез Сакердон, који га, након великог мучења, обу у гвоздене опанке са ексерима изнутра и нареди да га терају у град Гангру. Није смео ни да га више мучи, ни да га погуби у Анкири, јер гледајући Калиникове муке и постојаност, многи се обратише у веру Христову. Уз пут војници ожедњеше, али воде нигде није било. Свети Калиник се помоли Богу и изведе воду из једног камена. У Гангри су га бацили у зажарену пећ. Када се огањ угасио, нашли су му тело безживотно, али неповређено ватром. Свети Калиник је пострадао за Христа око 250. године.