Преосвећени Епископ Јоаникије на Велики четвртак служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Велики четвртак, 28. априла 2016, Свету Архијерејску Литургију Светог Василија Великог у манастиру Ђурђеви Ступови.

Саслуживало му је свештенство беранско-андријевичког намјесништва и монаштво Манастира, уз молитвено учешће вјерног народа.

Сабранима се ријечима архипастирске бесједе обратио Преосвећени Епископ Јоаникије, који се говорио о људским манама и слабостима, осврнувши се на догађаје који су се, прије више од двије хиљаде година, збили на данашњи дан.

"Света служба коју смо данас служили устројена је, њен темељ је положен на Велики четвртак када се Господ, прије свог страдања, сабрао са својим ученицима да прослави Пасху, највећи празник код Јевреја. Он је устројио тада нову Пасху, нови празник и ми смо се данас сабрали у име Божје, сабрали смо се око Онога око Кога су се сабрали и Свети апостоли, око Христа Спаситеља и Он је тај Који врши свету службу“.

"Господ је био велики Архијереј Који је самог себе принио на жртву Богу, али је Он устројио ову службу, Он је раздијелио Светим апостолима Свете Дарове, дао им Небески хљеб и Небеско пиће, дао им тајанствено, на недокучив, божански начин самог Себе, своје Пречисто тијело и своју Животворну крв да би се они сјединили са Њим. Али, колико је узвишена и свечана Света служба коју је Господ устројио, тај Свети чин који је Господ извршио на Велики четвртак, толико је потресна и открива људске мане и слабости“, казао је Владика Јоаникије.

Он је додао да постоји разлика међу људским манама и слабостима.

"То се показало, управо, на Велики четвртак, а нарочито на Велики петак. Са овом службом ми полако улазимо у тајну Великог петка, тајну страдања Христовог, Његовог распећа и смрти. Постоји, дакле, Јудино издајство које је резултат демонског помрачења, резултат зле воље, пакости, зависти, сваке злочестивости, које се уселило у тог бившег апостола, који је отпао, али имамо и Петрово издајство на које је Господ упозорио Петра, који је,по свим свједочанствима, био први међу апостолима“.

"Петар се зарицао, трудио, имао, заиста, добру намјеру, али кад је видио како римски војници хватају Господа, како Га ударају чизмама, пљувају и понижавају, како се злоба овог свијета наоружала против Њега, Петру су се затресла кољена, људска слабост се пројавила у потпуности и он се одрекао, али, ипак, није отпао. То је био само тренутак његове слабости, одмах се покајао и због тог покајања Господ Васкрсли га је вратио, не само међу апостоле своје, него га је вратио на првобитно мјесто које је Петру припадало. Вратио му је то достојанство“, рекао је Његово Преосвештенство током бесједе, поручујући:

"Постоје дакле, драга браћо и сестре, двије врсте људске слабости, двије врсте несреће. Једна је због покварености воље, због злобе и пакости,која може да се усели у човјека, јер човјек је отворени суд, у њега може да се усељава и зло и добро, само од њега зависи према чему је отворен. Постоји и она људска слабост, обична слабост људске природе и то Црква разумије, због тога Црква има толико снисхођење, толико праштање и толику љубав показује. Није то наше, то је Божје“.

Владика је у чин чтеца рукопроизвео Дејана Марсенића и Бојана Кецмана.

Бројни вјерници приступили су Светом причешћу.