Литургија у Бијелом Пољу

У четврту недјељу Великог поста, 10. априла 2016, Литургију у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу служио је јереј Никола Скопљак.

Он је у слову поуке послије причешћа казао да као што је тешко камили проћи кроз иглене уши да је тако тешко нама обичним смртницима да пређемо из неживота у живот, из зла у добро, из гријеха у врлину.

Литургија у Бијелом Пољу

"То нам и свједочи данашње свето Јеванђеље, како човјек по својој вољи одступи од Божје воље, заповијести и врлина и оде у мрачни тунел, ода се злу и гријеху. И када више својом слободном вољом не може да се врати на пут – сналазе га страдања, велика искушења, болести, а послије тога и смрт. И управо данашња јеванђелска прича и апостол Марко описује једнога човјека који се бијаше удаљио од Бога. Када се Господ са своја три ученика вратио са Горе Преображења затекао је тада апостоле и књижевнике који су се препирали. И питао их је зашто се препиру, а један човјек из народа, који је довео дијете које су мучили нечисти дуси који га ломе и каже: Али твоји ученици не успјеше да га исцијеле, на шта им Исус узвраћа: Докле ћу живјети са вама роде невјерни. Онај који истински жели да вјерује добиће истинско исцјељење, јер се овај род изгони само постом и молитвом. И управо је у овом јеванђељу највећи акценат стављен на ове двије реченице, јер управо тај народ и књижевници од силног невјерства су чак и апостоле увели у то да постану маловјерни и зато нису успјели да исцијеле одузетога. А Господ им је показао како – постом и молитвом."

И када у човјека уђу пост и молитва то ће му постати свакодневни дио живота и онда ће се борити против свакога зла и он ће успјети да истјера то велико зло и неће дати да то зло остане у човјеку. Али ако се предамо овоземаљским сластима и страстима, чега на жалост има све више, човјек одлази у таму и гријех.А показано је данас како је изгледао тај човјек у којег је ушао нечисти дух. И зато сви треба да завапимо као отац овог човјека који је рекао: "Вјерујем Господе помози моме невјерју“. И управо тако да се молимо и тражимо опроштај за гријехе да упловимо у пост све јаче и да се трудимо да се исправљамо а Бог види свачију добру намјеру. Пост и молитва је најбоље средство којим се изгоне нечисти демони“, закључио је отац Никола.