Васкршњи уторак у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије је 16. априла 2015, на Васкршњи уторак, служио Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Васкршњи уторак у Ђурђевим Ступовима

Ријечима архипастирске бесједе сабраном народу празник је честитао Преосвећени Епископ Јоаникије. Владика је говорио о љепоти наше свете вјере православне која се најсвечаније испољава управо кроз васкршње богослужење.

"Када би неко тражио од нас да му објаснимокоје су предности православне вјереи шта је то што је најважније, могли бисмо умјесто разговора да га позовемода дође на васкршње богослужење да осјети љепоту и радост којом се хришћани испуњавају, да осјети то торжествои славље, које је утемељено на жртви Христовој, на искупитељној жртви, која је принешена за спасење цијелог свијета и на Његовој побједи над смрћу, којом нас је учинио учесницима те побједе“.

Васкршњи уторак у Ђурђевим Ступовима

"Да је Христова побједа над смрћу остала само Његова, да ми са њом немамо никакве везе, што је немогуће замислити због љубави коју Он излива на овај свијет, дакле, у случају да Христово васкрсење нема никакве везе са нашим животом, онда би наша вјера поред свега што она нуди, ако не нуди оно главно, била непотпуна и не би имали чимемного да се похвалимо пред осталим вјерама. Као што говори Свети апостол Павле: Ако Христос није васкрсао, онда узалуд вјера наша“, рекао је Његово Преосвештенство.

Он је додао да свечана богослужења, ипак, само дјелимично, колико је то нама могуће, изражавају суштину наше свете вјере, оно што је видљиво, али оно што је невидљиво јесте суштинско.

Васкршњи уторак у Ђурђевим Ступовима

"Треба, драга браћо и сестре, да идемо тим путем, да учествујемо у светим богослужењима, да постимо и да се Богу молимо, али и да се потрудимо да што више разумијемо и што више осјетимо. Треба што чешће да учествујемо усветим богослужењима, посебно празнична богослужења да не пропуштамо, васкршње, спасовданско, светотројично као и остала богослужења у току године, да се припремамо за сваки празник како Бог заповиједа, да читамо, прије свега, Свето Писмо, а и остало корисно што нам дође до руку и то ће, уз нашу молитву и пост, бити довољно да идемо правим путем, путем спасења, непрестано се поучавајући и узрастајући у вјери“.

"Духовни раст, духовно напредовање и узрастање човјеку је омогућено цијелог живота, нарочито када дођу болести и тешкоће. Када се човјек приближава смрти он тада има највише прилике да окаје своје гријехе, да се очисти, размисли, да се припреми за улазак у Царство небеско, гдје је вјечно напредовање у Христу Исусу Господу нашем“.

Васкршњи уторак у Ђурђевим Ступовима

"Нека нас празник Васкрсења ободри, нека оснажи наш дух и укријепи наше руке на чињење добрих дјела, да нас наоружа силом божанског трпљења, смирења и љубави према Богу и према ближњима. То је оно што је најважније. Нека радост Васкрсења прожме ваша срца, ваше домове, ваше породице намногаја љета“, поручио је у својој бесједи Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.